W dniu 16 listopada 2021 r. studenci III roku Pedagogiki resocjalizacyjnej i mediacji studia stacjonarne oraz II roku Kryminologii i resocjalizacji z przygotowaniem pedagogicznym studia stacjonarne drugiego stopnia wspólnie ze studentami z Koła Naukowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz uczniami z Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach (klasa o profilu bezpieczeństwo publiczne) wzięli udział w warsztatach penitencjarnych, których celem było poszerzenie wiedzy praktycznej na temat resocjalizacji penitencjarnej i readaptacji społecznej. Dzięki gościnności Kierownictwa Zakładu Karnego w Nowym Sączu, studenci rozpoczęli warsztaty od szczegółowego zapoznania się ze specyfiką jednostki penitencjarnej typu zamkniętego. Na terenie zakładu karnego odbyło się również spotkanie z pracującymi tam specjalistami penitencjarnymi.

Dalsza część warsztatów odbyła się w Instytucie Pedagogicznym PWSZ, gdzie studenci wzięli udział w spotkaniu online z mieszkańcami oraz specjalistą readaptacji z Fundacji Pomost w Zabrzu. Kolejnym ważnym punktem programu było spotkanie z sędzią penitencjarnym, Przewodniczącym II Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Nowym Sączu - SSO Pawłem Gnutkiem. Pan sędzia podzielił się z uczestnikami warsztatów swoją obszerną wiedzą i doświadczeniem w pracy z osadzonymi. Scharakteryzował i przedstawił kompetencje Sądu Penitencjarnego oraz zwrócił uwagę na rolę jaką w pomocy postpenitencjarnej odgrywa tzw. „wrażliwość penitencjarna” – cecha niezbędna w zawodzie, do którego przygotowują się nasi studenci. Warsztaty zakończono krótką charakterystyką jedynego działającego w naszym regionie Ośrodka Pomocy Postpenitencjarnej –
 w którym studenci grupy zajęć specjalizacyjnych Pedagogika resocjalizacyjna i mediacje odbywają  praktyki zawodowe.

Oprócz studentów i uczniów w spotkaniu uczestniczyli: Zastępca Dyrektora Instytutu Pedagogicznego Bogusława Gaweł, wykładowca Krzysztof Jasiński - organizator warsztatów penitencjarnych oraz  opiekunowie grup: dr Magdalena Lubińska - Bogacka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Dariusz Czerwiński – pedagog w Zespole Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach.