W dniach 1-5 kwietnia 2019 roku Instytut Pedagogiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu gościł prof. Cristianę Cardinali i prof. Elisę Tonę z Niccolo Cusano University (Włochy, Rzym).

1 kwietnia prof. Elisa Tona poprowadziła dla studentów pierwszego roku Pedagogiki wykład na temat historii myśli pedagogicznej, osadzając swoje refleksje w realiach włoskiego systemu edukacji. W trakcie wykładu omówiła wyzwania, z którymi boryka się włoskie społeczeństwo. Do tych problemów należy kryzys wartości, skłonność do konsumpcjonizmu i obniżający się poziom zainteresowania formami edukacji zwłaszcza młodzieży zamieszkującej południową część Włoch. P. profesor konsekwentnie wskazywała główne motywy tego typu przemian w czynnikach kulturowych, sugerując próby podjęcia zmian już od poziomu edukacji elementarnej.

Pani prof. Cristiana Cardinali przeprowadziła wykład 2 kwietnia. W czasie swojego wystąpienia podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem w obszarze metod resocjalizacji stosowanych w systemie penitencjarnym. Profesor skoncentrowała się na zastosowaniu oddziaływań resocjalizacji poprzez działalność teatralną opartą na kanonach teorii dramy, psychodramy i socjodramy. W inspirujący sposób relacjonowała, jak działania teatralne są jedynie pretekstem do intensywnych oddziaływań terapeutyczno-resocjalizacyjnych. Kreowanie i trening odmiennych postaw oraz zachowań pozwala, w interpretacji prof. Cristiany Cardinali, konstruować potencjonalności przeniesienia ich w następstwie do realnego życia społecznego. Po wykładzie odbyła się dyskusja z udziałem studentów.

Nasi zagraniczni goście uczestniczyli także w spotkaniu z władzami Instytutu Pedagogicznego. W spotkaniu wzięły udział:

- dr hab. Zdzisława Zacłona, prof. nadzw (Dyrektor Instytutu Pedagogicznego)

- mgr Bogusława Gaweł (Zastępca Dyrektora Instytutu Pedagogicznego)

- prof. CristianaCardinali (Niccolo Cusano University - Włochy, Rzym)

- prof. Elisa Tona (Niccolo Cusano University - Włochy, Rzym)

- dr Beata Lisowska (Opiekun pracowników naukowych Erasmus z ramienia Instytutu Pedagogicznego)

- dr Michał Pulit (Opiekun pracowników naukowych Erasmus z ramienia Instytutu Pedagogicznego)

- Marcella Fesstosi Guida (studentka IP, PWSZ występująca w roli tłumacza języka włoskiego)

Tematami spotkania były:

- wymiana doświadczeń związanych z narodowymi systemami kształcenia studentów,

- omówienie wyzwań stojących przed polskimi uczelniami w związku z reformą nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce.

Ponadto goście poza poznaniem bazy dydaktycznej Instytutu Pedagogicznego i spotkaniem z Dyrekcją Instytutu Pedagogicznego, zwiedzili kluczowe zabytki na obszarze województwa małopolskiego (min. w Nowym Sączu, Krakowie i Pienińskim Parku Narodowym)