Warsztaty
Trening umiejętności wychowawczych
i profilaktycznych
w zakresie
Programu „GOLDEN FIVE”
W Instytucie Pedagogicznym
Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu
w dniach 3 - 4 marca 2017 r.
odbyły się po raz drugi w tym roku akademickim
warsztaty
nt. „Trening umiejętności wychowawczych
i profilaktycznych w zakresie Programu Golden Five”
zorganizowane przez Koło Naukowe „Wspomaganie Rozwoju Dziecka”.
Warsztaty prowadziła mgr Maria Sułkowska – Instruktor Programu „Golden Five”, pedagog – socjoterapeuta i opiekun Koła Naukowego „Wspomaganie Rozwoju Dziecka”.
W zajęciach brało udział 11 osób. Wśród nich nie zabrakło studentek Instytutu Pedagogicznego PWSZ w Nowym Sączu oraz nauczycielek i pedagogów szkolnych ze szkół
z Nowego Sącza i Dobrej.
W trakcie dwudniowych warsztatów prowadząca zajęcia w ciekawy i jasny sposób przedstawiała na czym polega realizacja Programu „Golden Five”.
Zapoznała nas ze „złotymi zasadami” programu, którego celem jest budowanie relacji, tworzenie dobrego klimatu w klasie, sprawne zarządzanie klasą, wprowadzenie nauczania zindywidualizowanego oraz wypracowanie konstruktywnych, przyjaznych relacji na linii
dom – szkoła. Zaprezentowała nam także, jak powinna wyglądać konstruktywna informacja zwrotna, przedstawiła różnice między karą, a konsekwencją pozytywną i negatywną. Ponadto prowadząca zajęcia pokazała nam interesujące zabawy integracyjne m.in. Bingo, Puzzle, „Ludzie do ludzi”. Ciekawym doświadczeniem było wspólne oglądanie i dyskusja na temat filmu „Rozdarte dusze”.
Sam program i jego obszary, a właściwie ich realizacja budzi duże zdziwienie i ma zaskakujące rozwiązania np. poprawianie prac i zeszytów uczniów zielonym długopisem, zaznaczając w pracy to co jest dobre i co można ulepszyć, a nie błędy.
Duże emocje towarzyszyły ćwiczeniom praktycznym i możliwości przećwiczenia wielu zagadnień na „własnej skórze” w socjodramach i dramach.
Odbiór szkolenia spotkał się z dużym uznaniem i optymizmem uczestniczek. Jedna
ze studentek opisuje warsztaty tak: „Cieszę się, że wzięłam udział w warsztatach. Dowiedziałam się bardzo dużo o Programie „Golden Five”. Bardzo podobały mi się zajęcia praktyczne i zabawy integracyjne. Mam nadzieję, że wykorzystam je na praktykach.”
Każda osoba otrzymała materiały dotyczące programu oraz technik pracy integrujących grupę.
Na zakończenie warsztatów uczestniczki otrzymały zaświadczenia o ukończeniu formy doskonalenia zawodowego w zakresie rozwijania i doskonalenia własnych kompetencji wychowawczych oraz profilaktycznych w zakresie Programu „Golden Five”.
.
Opracowała:
Magdalena Święs
NPJA /II studia stacjonarne
https://www.ans-ns.edu.pl/wss/wydzial/o-wydziale/aktualnosci/1423-trening-umiejetnosci-wychowawczych-i-profilaktycznych-w-zakresie-programu-golden-five#sigProId12b695ced3