Wykładowcy akademiccy Wydziału Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu zaprosili, na 12 stycznia, studentów i Sądeczan na cykl wykładów otwartych, które są częścią wydziałowego i uczelnianego programu obchodów 25-lecia byłej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej a, od października ub. r. – Akademii.

Uczestników powitał dziekan Wydziału Nauk Inżynieryjnych ANS prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj, który też miał dwa pierwsze wykłady o: inspiracjach biologicznych czerpanych z natury w projektowaniu i wytwarzaniu maszyn i urządzeń oraz o współczesnych technologiach wytwarzania mikro- i nanoelektromechanicznych systemów (MEMS oraz NEMS). Prof. Adam Ruszaj miał moc przykładów potwierdzających, iż inżynierowie i dizajnerzy firm, w tym tych markowych, z różnych branż, podglądają matkę naturę i wykorzystują z powodzeniem w praktyce jej twory i rozwiązania.

„Współczesne technologie wytwarzania przyrostowego w produkcji maszyn i urządzeń” przybliżyła słuchaczom dr inż. Maria Chuchro. Za poważnie brzmiącym tematem kryły się drukarki 3D. Jak działają, nie tylko teoretycznie, można się było przekonać w pracowni Katedry Zarządzania i inżynierii produkcji, bowiem Uczelnia posiada wcale pokaźny, wykorzystywany przez studentów, park tych urządzeń.

Mocnym utworem organowym rozpoczął swoją prezentację, pt. „Organy – instrument muzyczny czy urządzenie mechatroniczne”, dr inż. Tomasz Kądziołka. Przeprowadził słuchaczy przez historię, rozwój i ewolucję tego instrumentu, a przykłady czerpał też z sądeckich świątyń. Udowodnił, iż również ten instrument nie oparł się technicznym nowinkom i mechatronika ma swój udział w budowaniu współczesnych organów. Spotkanie zakończył odtworzeniem Toccaty i fugi d-moll Jana Sebastiana Bacha, w swoim wykonaniu, na organach w kościele św. Rocha w Nowym Sączu.