W dniach 26 i 27 marca 2019 r. studenci kierunków Mechatronika oraz Zarządzanie i inżynieria produkcji II st. uczestniczyli w zajęciach w firmie Fakro, podczas których mieli okazję zapoznać się z procesami technologicznymi oraz nowoczesnym zapleczem technicznym i badawczo - rozwojowym. Wizyty rozpoczęły się od prezentacji firmy, która jest drugą na świecie firmą w sprzedaży okien dachowych z ok 15% udziałem w rynku globalnym. Bogatą ofertę produktową firmy, dostosowaną do zmieniających się trendów współczesnego rynku, przedstawili specjaliści ds. szkoleń produktowych. Szczególną uwagę zwrócono na rozwiązania z zakresu automatyki i SmartHome. Ponadto, prelegenci opowiedzieli o budowaniu zaufania klienta poprzez liczne certyfikaty, nagrody oraz projekty prospołeczne, które realizuje sądecka firma. W kolejnym punkcie wizyty studenci zostali zapoznani z możliwością zdobywania doświadczenia zawodowego w Fakro poprzez udział w praktykach, stażach, czy pracę na różnych stanowiskach. Mnogość stanowisk o różnym stopniu skomplikowania na Wydziale Budowy Maszyn i Utrzymania Ruchu, Dziale Technologii i Organizacji Produkcji, Dziale IT, czy Dziale Badań i Rozwoju to niewątpliwie ciekawa oferta dla przyszłych absolwentów obu kierunków. Studenci mogli również wysłuchać opinii absolwentów Instytutu Technicznego pracujących w firmie Fakro na stanowiskach: konstruktora, inżyniera IT, czy specjalisty ds. szkoleń. Z kolei, specjaliści ds. rekrutacji z działu HR zwrócili uwagę na trendy na rynku pracy oraz podkreśli, iż poza wiedzą specjalistyczną i znajomością języków obcych, dużą rolę odgrywają dziś kompetencje miękkie: kreatywne myślenie, umiejętność zarządzania, współpraca w grupie, czy kompleksowe rozwiązywanie problemów.
Kolejny punkt programu objął spotkanie z ekspertami. Pani Małgorzata Nowak – konstruktor w Dziale Badań i Rozwoju opowiedziała o charakterze swojej pracy obejmującym badanie pomysłów, tworzenie konstrukcji, budowanie prototypów, weryfikację modelu (druk 3D) oraz o wykorzystywanym na co dzień oprogramowaniu z zakresu wspomagania komputerowego projektowania. Zwróciła też uwagę na ważny aspekt pracy konstruktora jakim jest badanie czystości patentowej. Dalej, specjalista ds. własności intelektualnej opowiedziała o trzech ścieżkach ochrony patentowej: krajowej, europejskiej i międzynarodowej, w których firma Fakro ma duże osiągnięcia. Z kolei specjalista ds. lean manufacturing opowiedział o licznych działaniach z zakresu doskonaleniu procesów produkcyjnych realizowanych w firmie.
Dalsza część wizyty obejmowała zwiedzanie zakładu. W pierwszej kolejności studenci mieli okazję uczestniczyć w testowaniu okien w Dziale Badań i Rozwoju wyposażonym m.in. w roboty oraz drukarkę 3D, pozwalającą przetestować rozwiązania i skrócić czas ich wdrożenia. Z kolei w Laboratorium Badań Klimatycznych Okien Dachowych obserwowali badanie warunków klimatycznych przeprowadzanych w cyklach: zamrażanie-rozmrażanie oraz badanie wpływu temperatury i wilgoci na różne rozwiązania konstrukcji okien. Badania poprzedzane są symulacją komputerową obejmującą m.in. analizę wytrzymałościową i cieplną.
Następny punkt wizyty dotyczył przeglądu różnych konstrukcji okien oraz rozwiązań z zakresu automatyki, które studenci mogli przetestować w sali ekspozycyjnej.
Po szkoleniu z zakresu bhp studenci, przy użyciu wolnobieżnych pojazdów elektrycznych, przemieścili się do części produkcyjnej zakładu. W pierwszej kolejności zwiedzili Wydział Obróbek Blacharskich, gdzie produkowane są kołnierze uszczelniające i profile. Następnie zwiedzili Wydział Metali, gdzie mieli okazję zobaczyć nowoczesną linię z mimośrodową prasą, nowe centrum obróbcze oraz lakiernię proszkową. Dalsza część wizyty objęła Wydział Produkcji Okien Aluminiowo-Tworzywowych, gdzie studenci obserwowali proces produkcyjny, w tym pracę nowoczesnego robota wyposażonego w cztery głowice pozwalające na zgrzewanie kształtowe. Następnie zostali przetransportowani na Wydział Szyb Zespolonych wyposażony w: nowoczesną linię produkcyjną do zespalania szyb, w pełni zautomatyzowany magazyn szkła z suwnicą i poziomy magazyn na tafle resztkowe, co gwarantuje firmie elastyczność produkcji, nawet przy niestandardowych zamówieniach. Na hali można było też zobaczyć stanowisko do tworzenia witraży szybowych, czy nowoczesne stanowisko wyposażone w drukarkę do szkła, które umożliwia nieograniczony nadruk na szkle. Z kolei na Wydziale Montażu Okien Drewnianych obserwowali wyspecjalizowane linie montażowe, na których montowane są dostarczane na wydział elementy i zespoły. W trakcie zwiedzania opiekunowie grupy z ramienia firmy chętnie odpowiadali na wszystkie pytania studentów.
Ostatnią zwiedzaną częścią zakładu był Dział Certyfikacji i Kontroli Jakości. Specjalista ds. jakości opowiedział o systematycznie prowadzanych przez firmę badaniach jakościowych. Studenci uczestniczyli w pokazie sprawdzania hermetyczności pakietu szybowego, testu na szkło hartowane, badaniach wytrzymałości na ugięcie. Demonstracja objęła również komorę wilgotnościową, komorę mgły solnej, gdzie sprawdza się elementy metalowe, badania przepuszczalności, czy wodoszczelności. Niewątpliwie Fakro stawia na jakość, a rozwój i innowacje to kluczowy element strategii firmy.
Na koniec wizyty, krótką debatę ze studentami, przeprowadził pan Jakub Zapała - przedstawiciel Fundacji Pomyśl o przyszłości, która zajmuje się budowaniem kapitału społecznego i wpływa na świadomość polskich konsumentów. Studenci chętnie angażowali się w dyskusje i aktywnie uczestniczyli w panelu.
Miłym akcentem ze strony Fakro był poczęstunek i upominki, które firma zapewniła studentom.
Wizyty studyjne i współpraca z firmami są ważnym elementem w procesie kształcenia realizowanym w Instytucie Technicznym. Dają możliwość zapoznania studentów z najnowszymi rozwiązaniami w różnych dziedzinach przemysłu oraz lepszego przygotowania do przyszłej pracy zawodowej zgodnie z potrzebami otoczenia społeczno-gospodarczego uczelni.
Mamy nadzieję, że profesjonalnie przygotowana przez firmę Fakro wizyta, obejmująca zapoznanie z procesami, innowacyjnymi technologiami, badaniami oraz oferty pracy/praktyki, przyczyni się do zwiększenia ich wiedzy i pozwoli im świadomie obierać kroki własnej kariery zawodowej.
https://www.ans-ns.edu.pl/wi/instytut/o-instytucie/aktualnosci/2860-fakro-otwarte-dla-studentow#sigProIddf79860786