Z okazji „Międzynarodowego Roku Zamenhofa 2017”, w Instytucie Języków Obcych odbyła się akcja promująca język esperanto. W prezentacji oraz warsztatach wzięli udział studenci Instytutu Języków Obcych, Instytutu Pedagogicznego oraz uczniowie klasy 3 Szkoły Podstawowej nr 18 w Nowym Sączu pod opieką Pani Violetty Dunikowskiej. Akcja została zorganizowana przez Instytut Pedagogiczny i Instytut Języków Obcych dzięki Centrum Edukacji Międzykulturowej w Nowym Sączu, za co szczególnie pragniemy podziękować Prezesowi Centrum, Pani Halinie Komar, znanej na świecie specjalistce w dziedzinie esperanto. Warsztaty języka esperanto poprowadzili, obok Pani Haliny Komar, Pani Bożena Kocyk, Pan Marian Kocyk, Pani Lidia Komar oraz Pani Patrycja Barwińska. W trakcie prezentacji studenci i zaproszeni goście wysłuchali monodramu "Doktor Esperanto" w wykonaniu Pani Heleny Biskup.

Wszystkich studentów zainteresowanych nauką języka esperanto, prosimy o kontakt z opiekunem Koła Naukowego „Lingwista”, Panią dr Katarzyną Jasiewicz.

Do połowy stycznia 2018 roku w Instytucie Języków Obcych na parterze dostępna będzie wystawa upamiętniająca życie i dokonania Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto. Wystawa ta jest wystawą wyjątkową, związaną z ogłoszeniem przez UNESCO roku 2017 rokiem Ludwika Zamenhofa. Już w maju bieżącego roku, Pani Halina Komar dla Dobrego Tygodnika Sądeckiego mówiła: "- Wystawa "ZAMENHOF -twórca języka esperanto" objedzie cały świat (...). – Ministerstwo Spraw Zagranicznych zadecydowało, że pojawi się ona w każdej polskiej placówce dyplomatycznej we wszystkich krajach, w których mamy swoje przedstawicielstwa, a także w Instytutach Kultury i Domach Polskich. To znakomity sposób nie tylko na upamiętnienie postaci samego Zamenhofa, ale także na popularyzację języka esperanto i esperanckiej kultury".

Zapraszamy także do lektury artykułu na stronie tygodnika Dobry Tygodnik Sądecki i obejrzenia relacji na kanale Nasza Telewizja Sądecka