Audycja z udziałem prof. dr hab. Krzysztofa Surówki z Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu

Studio RTK Nowy Sącz, styczeń 2020 r, Link do rozmowy:

„Finanse publiczne”, transkrypcja (fragment)

Wojciech Molendowicz: Dzień dobry, witam serdecznie Regionalna Telewizja Kablowa Program ekonomiczny, nieprzypadkowy dobór naszych gości w studio: dr Monika Bochenek – Prezes Fundacji Horyzont 360 witam serdecznie, profesor Krzysztof Surówka – Prorektor Uniwersytetu ekonomicznego w Krakowie ale przede wszystkim dla nas Instytut Ekonomiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu witam serdecznie, Maciej Prostko – prawnik, samorządowiec, radny sądecki, były sędzia Trybunału Stanu. Dzień dobry, witam serdecznie. Mamy rozmawiać chciałbym powiedzieć o finansach czyli mówiąc najprościej mamy rozmawiać o pieniądzach, naszych wspólnych pieniądzach więc zawsze budzą emocje, no właśnie ale czy te pieniądze publiczne, wspólne budzą większe emocje niż to co chcielibyśmy albo mamy w naszym portfelu. Zacznę tak Szanowni Państwo Finanse publiczne czyje, czyli pieniądze niczyje? Bo jeśli coś jest publiczne, kiedyś taka funkcjonowała opinia jak coś jest publiczne to jest niczyje, prawda panie Profesorze?

Profesor Krzysztof Surówka: No cóż, trzeba powiedzieć tak, że są pewne dobra w każdym kraju, które muszą być oferowane w pewien sposób nieodpłatny, te dobra określane są mianem właśnie dóbr publicznych. To są takie dobra jak administracja, obron narodowa, ochrona porządku wewnętrznego ale też we współczesnych państwach na określonym poziomie rozwoju cywilizacyjnego z budżetu państwa czyli ze środków publicznych finansuje się także dobra społeczne takie jak na przykład: oświata, kultura, ochrona zdrowia i te dobra są oferowane albo w sposób nieodpłatny albo częściowo odpłatny, skoro tak to państwo, rozumiem to państwo bardzo szeroko jako władze centralne ale również jednostki samorządu terytorialnego, muszą te dobra tworzyć, przekazywać społeczeństwu ale żeby to zrobić bo wytwarzanie tych dóbr generuje koszty muszą być na to środki pieniężne. Środki
pieniężne pochodzą z sektora prywatnego. Tutaj Pan Redaktor rzeczywiście ma rację to nie są pieniądze niczyje tylko to są pieniądze, które sektor prywatny, my, gospodarstwa domowe, ludność płacąc podatki.

Wojciech Molendowicz: Nie tylko te wielkie firmy.

Profesor Krzysztof Surówka: Nie tylko te wielkie firmy ale te wielkie firmy również, tak jak powiedziałem są też podatki pośrednie, vaty, akcyza, są podatki bezpośrednie i podatki dochodowe i te podatki są przekazywane właśnie na rzecz sektora publicznego. Czyli można tak obrazowo powiedzieć, że sektor publiczny może funkcjonować tylko dzięki temu, że następuje okrojenie dochodów sektora prywatnego. Sektor publiczny sam pieniądza nie tworzy bo bank kreuje pieniądz a nie sektor publiczny. Bardzo źle się dzieje, bo czasem i taka sytuacja bywa, kiedy sektor publiczny zaczyna emitować swoje pieniądze, miejmy nadzieję u nas bardzo dawno tego nie było i miejmy nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie.

Wojciech Molendowicz: Tak zwany pusty pieniądz.

Profesor Krzysztof Surówka: Tak, to jest ten pusty pieniądz bez pokrycia i to jest hiperinflacja i tak dalej i tak dalej. Natomiast jest to normalne w każdym kraju, że następuje okrojenie dochodów pierwotnych czyli tego sektora to jest ten wtórny podział dochodu narodowego. Podział pierwotny to jest podział dochodu narodowego na wynagrodzenia za pracę, tej produkcji czystej, na wynagrodzenia za pracę i zyski firm i tu poprzez okrojenie zysków firm i wynagrodzeń za pracę plus te podatki pośrednie i to też jest okrojenia naszych dochodów, prawda sektor publiczny otrzymuje pieniądze żeby mógł realizować swoje zadania.

Pełna transkrypcja dostępna na stronie: https://pwsz-ns.edu.pl/images/transkr...