12 maja – Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki – to dla wszystkich pielęgniarek i studentów PWSZ w Nowym Sączu, którzy w przyszłości będą wykonywać ten zawód, ważna kartka w kalendarzu. Pozwala na chwilę zatrzymać się i z refleksją spojrzeć na misję i nowe wyzwania zawodu pielęgniarki/pielęgniarza.
W tym dniu odbyło się trzecie spotkanie informacyjne dotyczące realizacji Projektu pn. „Program rozwojowy na rzecz poprawy jakości kształcenia na kierunku pielęgniarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu”, który realizuje Instytut Zdrowia we współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu jako Partnerem Projektu. Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020, Osi priorytetowej V Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działania 5.3 Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych.
Spotkanie rozpoczęła dr Halina Potok, Prorektor ds. studenckich i Kształcenia, w Projekcie Koordynator ds. studentów, która nawiązała do Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki wskazując, że podstawą profesjonalnej opieki jest rozwój zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej opartej na dowodach naukowych. Realizacja zajęć metodą symulacji medycznej pośredniej i wysokiej wierności w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej, jest jedną ze składowych przygotowania studentów do sprawowania profesjonalnej opieki nad człowiekiem w zdrowiu i chorobie, opartej na dowodach naukowych i istotnie wpływa na wysoką jakość i efektywność kształcenia.
Złożyła również serdeczne podziękowania Dyrekcji Instytutu, osobom zarządzającym Projektem, Kierownictwu Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, nauczycielom akademickim, studentom, pracownikom administracji i obsługi za zaangażowanie w realizacje Projektu, współpracę i kreatywność, która przełożyła się na efektywność podejmowanych działań.
W trakcie trwania spotkania studenci mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawych i interesujących wykładów. Prelegentami były:
1. mgr Urszula Cisoń- Apanasewicz zastępca dyrektora Instytutu Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, ekspert merytoryczny Projektu.
Tytuł prezentacji: Program rozwojowy na rzecz poprawy jakości kształcenia na kierunku Pielęgniarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu – cele, założenia, formy wsparcia.
2. dr n. o zdr. Dorota Kilańska, prof. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Prezes Fundacji Florencja.
Tytuł prezentacji: Jak się teleopiekować człowiekiem?
3. dr n. o zdr. Dorot Ogonowska Kierownik Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.
Tytuł prezentacji: Ocena efektów uczenia się studentów pielęgniarstwa – zaliczenie typu OSCE w ramach przedmiotu Podstawy pielęgniarstwa/ćwiczenia.
4. mgr Katarzyna Studnicka Kierownik Centrum Symulacji Medycznej Państwowej Karpackiej Uczelni w Krośnie.
Tytuł prezentacji: Akcja – Symulacja – Edukacja.
Spotkanie zakończył Dyrektor Instytutu Zdrowia dr hab. n. med. Ryszard Gajdosz, prof. Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Podkreślił ważność poruszanych w trakcie spotkania zagadnień, niezmiernie istotnych w pracy pielęgniarki oraz jej współpracy w zespołach interdyscyplinarnych. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki złożył życzenia wszystkim pielęgniarkom/pielęgniarzom i studentom kierunku Pielęgniarstwo.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/wydarzenia/4222-iii-spotkanie-informacyjne-12-05-21-r-relacja-2#sigProIdd3ebf349a3