W dniu 18 listopada 2016 roku po raz kolejny Instytut Zdrowia PWSZ w Nowym Sączu wziął udział w akcji zainicjowanej przez Fundację DKMS - niezależną organizację non-profit, działającą w Polsce od 2008 roku.
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.
Nowotwory krwi to nowotwory, które atakują system krwionośny oraz samą krew, szpik kostny i układ limfatyczny. Rozróżniamy wiele rodzajów nowotworów krwi, w tym białaczkę. Na całym świecie co 35 sekund zostaje u kogoś zdiagnozowany nowotwór krwi, a co 10 minut odbiera on komuś życie. W przypadku, gdy nie pomagają konwencjonalne metody, takie jak chemioterapia czy naświetlanie, jedynym wyjściem pozostaje przeszczepienie komórek macierzystych.
W Polsce zarejestrowanych jest ponad 1,1 milion Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, z czego w bazie Fundacji DKMS ponad 970 tysięcy osób. Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 28 milionów potencjalnych Dawców.
Mimo to poszukiwanie bliźniakia genetycznego jest bardzo trudne, jak szukanie igły w stogu siana. Dla wielu Pacjentów wciąż nie można znaleźć osoby, która mogłaby uratować ich życie.
Wystarczy trochę szczęścia, aby jako Dawca komórek macierzystych podarować szansę na nowe życie osobie chorej na nowotwór krwi. Nasze dwa filmy pokazują jak łatwo można zarejestrować się jako potencjalny Dawca krwiotwórczych komórek macierzystych i w jaki sposób wygląda pobranie.
Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny zawierający formularz i pałeczki do pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej części policzka. Zestaw należy wypełnić i odesłać do nas. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, wysyłamy potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracyjny trwa około 2-3 miesięcy.
Z naszych informacji wynika, iż przynajmniej dwóch studentów IZ zostało już dawcami komórek macierzystych i w ten sposób przyczyniło się do uratowania życia osób cierpiących na choroby nowotworowe układu krwionośnego.
Podczas tegorocznej akcji zarejestrowały się 24 osoby.
Inicjatorem akcji z ramienia Uczelni jest Pani Urszula Cisoń-Apanaseiwcz.
Akcja przeprowadzana jest we współpracy z Kołem Studenckim "eRka".
PRZEWODNIK - Organizacja akcji rejestracji pałeczkowej
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci/1342-dzien-dawcy-szpiku-2016#sigProId023ee851a9