Wolno nam wycinać lasy czy lepiej tego nie robić? Wylesianie to kwestia kontrowersyjna, ale i szczególnie istotna dla naszego życia. O skutkach takiego działania rozmawiali naukowcy i działacze ekologiczni.

seminarium wylesianie - uczestnicy-seminarium

We środę, 16 listopada, na Wydziale Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu odbyło się wyjątkowe seminarium o wylesianiu i jego konsekwencjach. Gości i prelegentów w samo południe przywitał prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj.

Na początku mgr inż. Maria Staniszewska zaprezentowała Polski Klub Ekologiczny. Klub powstał w 1981 roku na fali protestów dotyczących budowy hut. Mimo upływu lat, członkowie klubu wciąż mają co robić. – Za moment zobaczą państwo jak te odległe działania, na przykład w Amazonii, wpływają na nas tu i teraz – zapowiadała Staniszewska.

Podczas seminarium zaprezentowało się również Koło Polskiego Klubu Ekologicznego w Krynicy. Ale i młodzi ludzie są bardzo aktywni w kwestii ekologii. O Kole Naukowym EKOLOGUS działającym właśnie na Akademii Nauk Stosowanych opowiedziała inż. Emilia Basta oraz Natalia Zwolińska. Następnie, dwa wykłady odbyły się w formule online.

seminarium wylesianie - studentki kola Ekologus prezentują referat

Choć wykładowa sala była wypełniona w większości przez studentów, słowa, które padły podczas seminarium powinien usłyszeć każdy. O wypływie wylesiania na klimat opowiedział dr hab. inż. Bogdan Hieronim Chojnicki, który reprezentował Katedrę Ekologii i Ochrony Środowiska, Pracownię Bioklimatologii, Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej na Uniwersytecie w Poznaniu.

Dr hab. inż. Chojnicki zaczął swój wykład od zaprezentowania danych zebranych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wykresy nie pozostawiały złudzeń – robi się coraz cieplej. Wciąż wiele osób zastanawia się czy rzeczywiście człowiek ma wpływ na klimat. Analizy naukowców jasno wskazują, że to przez działalność ludzi mamy do czynienia z ogromnymi zmianami klimatycznymi.

seminarium wylesianie telekonferencja wystąpienie pdr hab. inż. Bogdana Hieronima Chojnickiego

Jak będzie więc wyglądała nasza przyszłość? Z racji, że będziemy musieli mierzyć się z coraz wyższymi temperaturami, szczególnie narażone będą osoby starsze i chore. – Tak jest już w Hiszpanii czy we Francji – mówił prelegent z Uniwersytetu w Poznaniu.

Musimy też przygotować się na ekstremalne zjawiska opadowe. Te będą szczególnie niebezpieczne w górzystych terenach, np. na Sądecczyźnie. Mieszkańcy wielu sądeckich wiosek mogą potwierdzić, że kiedy zaczyna padać intensywny deszcz, górskie potoki są nie do zatrzymania. Zmiany klimatu sprawiają, że coraz częściej będziemy walczyć z powodziami błyskawicznymi.

Ale kto właściwie jest odpowiedzialny za wzrost temperatury? Dr hab. inż. Bogdan Hieronim Chojnicki wskazał w głównej mierze przemysł energetyczny. – Właśnie dlatego tak potrzebna jest nam odpowiedzialna transformacja energetyczna – dodał wykładowca. Za 16 procent emisji odpowiedzialny jest sektor transportu, a rolnictwo za kolejne 16 procent.

Wszystkie nasze działania i wybory mają potężny wpływ na miejsce, w którym będziemy żyć my oraz przyszłe pokolenia. Musimy więc zachowywać się odpowiedzialnie i nie utracić tego, co natura dała nam, aby nas chronić. Tym wyjątkowym „czymś” są właśnie lasy.

seminarium wylesianie wystąpienie mgr inż. Marii Staniszewskiej

Drzewa spełniają wiele istotnych funkcji w ekosystemie. Dla ludzi szczególnie istotnym jest fakt, że lasy pochłaniają spore ilości dwutlenku węgla i na kształt gąbki, pochłaniają również wodę, tym samym chroniąc nas przez powodziami. Drzewa to dla ludzi ochrona przed wiatrem i słońcem.

Specjalny leśni mikroklimat łagodzi skutki upałów i redukuje temperaturę odczuwalną o kilka stopni Celsjusza. Nie bez powodu ochłody w upalne dni szukamy właśnie w lasach. Lasy to także królestwo wielu zwierząt i roślin. Na co dzień o tym, jak dobra dla człowieka jest obecność lasów może świadczyć fakt, że las podnosi wartość nieruchomości w jego okolicy.

Wykładowca poznańskiego Uniwersytetu zwrócił jednak uwagę na ważną kwestię. – Drzewa rosną bardzo długo, a zmiana klimatu postępuje błyskawicznie – mówił podczas seminarium zorganizowanego przez Akademię Nauk Stosowanych.

Na koniec o wycinaniu lasów i prawach człowieka na przykładzie Brazylii opowiedziała Alicja Pękalska z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., fot. SKS)

Wylesianie i jego konsekwencje - ważne seminarium na ANS w Nowym Sączu

Wolno nam wycinać lasy czy lepiej tego nie robić? Wylesianie to kwestia kontrowersyjna, ale i szczególnie istotna dla naszego życia. O skutkach takiego działania rozmawiali naukowcy i działacze ekologiczni podczas seminarium "Wylesianie i jego konsekwencje", zorganizowanego przez Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. (Fot. SKS)

 

 Źródło: https://sadeczanin.info