Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej będą niebawem prowadzić analizy żywności w laboratoriach Instytutu Technicznego PWSZ w Nowym Sączu.
Wszystko dzięki współpracy pomiędzy szkołą a wyższą uczelnią. Ostatnio podpisano kolejne porozumienie dotyczące współpracy, tym razem z Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Nawojowej.
Ta współpraca przynosi obopólną korzyść – mówi doc. dr inż. Marek Aleksander, dyrektor Instytutu Technicznego sądeckiej PWSZ. – Nasi studenci mogą korzystać z bazy szkolnego gospodarstwa rolniczego i parku maszynowego, a uczniowie będą mogli przychodzić na specjalistyczne zajęcia z analizy produktów żywnościowych i korzystać ze wsparcia naszych pracowników. Ponadto do dyspozycji współpracujących szkół i ośrodków są bogate zbiory naszej biblioteki.
Dyrektor Instytutu nie ukrywa, że dzięki współpracy ze szkołami, sporo młodych ludzi przychodzi później na studia właśnie do IT. Potwierdza to dr Ryszard Poradowski – członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego.
Jeszcze będąc w szkole mogą zapoznać się z oferowanymi przez uczelnię zajęciami, popracować w dobrze wyposażonych laboratoriach, sprawdzić, jak funkcjonuje system nauczania – mówi dr Ryszard Poradowski. – Mogą wybrać kierunek, który będzie kontynuacją profilu szkolnego bez konieczności wyjazdu na studia do innych odległych ośrodków. Jeśli są dobrzy w tym co robią i chcą się uczyć, mogą od razu po studiach trafić do pracy.
Instytut Techniczny PWSZ współpracuje z wieloma znanymi firmami. Ich przedstawiciele prowadzą zajęcia na uczelni i wyszukują najlepszych studentów, których później zatrudniają.
Jesteśmy im wdzięczni, że włączają się w proces kształcenia i mówią, czego brakuje naszym absolwentom w kontekście zapotrzebowania przez pracodawcę. Dzięki takim uwagom, możemy szybko reagować i natychmiast włączać dodatkowe przedmioty do programu studiów – tłumaczy dyrektor Marek Aleksander. – Nasi studenci piszą też prace dyplomowe na zlecenie lokalnych firm i odbywają tam praktyki. Te firmy to między innymi: Wiśniowski, DeltaControls, Solgro.
Instytut Techniczny cały czas się rozwija. W ubiegłym roku otrzymał nagrodę ministra szkolnictwa wyższego w wysokości miliona złotych na doskonalenie jakości kształcenia dla kierunku mechatronika, a w maju tego roku Rada Główna Szkolnictwa Wyższego zaproponowała sądeckie efekty kształcenia dla tego kierunku jako efekty wzorcowe. Sukcesem jest też uruchomienie studiów magisterskich na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Coraz lepsza baza, współpraca ze szkołami i przedsiębiorstwami sprzyja poprawie wyników nauczania i daje szansę na zatrudnienie w naszym rejonie.
Źródło: TV-NS.pl - 27.11.2013