Zarządzanie i inżynieria produkcji stopień pierwszy studiów
Na pierwszym stopniu studiów na kierunku ZRZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI już od ponad 20 lat kształceni są inżynierowie a ich kwalifikacje dostosowane są do zapotrzebowanie przemysłu – przede wszystkim lokalnego. Oprócz zakładów przemysłowych – nasi absolwenci – znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach projektowych, konsultacyjnych czy doradczych, komunalnych oraz w administracji samorządowej. Są oni również przygotowani do organizowania i do samodzielnego prowadzenia własnych firm. Tak uniwersalne kwalifikacje nasi absolwenci uzyskują dzięki odpowiedniemu programowi studiów dostosowanemu do wymagań przemysłu. Przedsiębiorstwa, z którymi współpracuje Instytut Techniczny, przyjmują na praktyki naszych studentów, oceniają ich wiedzę i na bieżąco przekazują swoje uwagi nauczycielom akademickim. Dzięki temu możemy doskonalić nasze programy kształcenia i podnosić poziom kształcenia praktycznego dzięki unowocześnianiu zaplecza laboratoryjnego (np. zakup elektronowego mikroskopu skaningowego do badania struktury materiałów).Tym samym jesteśmy w stanie przekazać studentom niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną, którą racjonalnie wykorzystują w pracy zawodowej.
W procesie kształcenia studenci poznają metody i systemy komputerowe stosowane w projektowaniu maszyn, urządzeń czy procesów technologicznych oraz w organizacji produkcji.
Studenci ZiP swoją wiedzę zdobytą podczas wykładów, ćwiczeń i zajęć laboratoryjnych mogą zweryfikować podczas praktyk, które odbywają w Zakładach Przemysłowych. Odbycie 6-cio miesięcznej studenckiej praktyki zawodowej stwarza możliwość kontaktu z autentycznym środowiskiem przemysłowym oraz umożliwia praktyczną weryfikacje wiedzy teoretycznej a w wielu przypadkach prowadzi do podjęcia pracy dyplomowej o tematyce interesującej dla Zakładu, w którym student odbywa praktykę. W takim przypadku student zwykle podejmuje w tym zakładzie pracę zawodową po ukończeniu studiów.
Podczas studiów studenci ZiP mają także możliwość rozwoju naukowego poprzez udział w pracach Koła Naukowego „Ekologus” oraz przez publikowanie artykułów naukowych wraz z promotorami prac dyplomowych w czasopiśmie Instytutu Technicznego (Journal of Engineering, Energy and Informatics) czy prezentacji swoich osiągnięć podczas konferencji naukowych.
Jest to możliwe również dzięki temu, że badania związane z pracami dyplomowymi są realizowane w laboratoriach Instytutu Technicznego, które wyposażone są w wysokiej klasy sprzęt badawczy.
Nasi absolwenci w pracy zawodowej odnoszą wszechstronne sukcesy w zakresie projektowania maszyn i urządzeń, organizacji ich produkcji oraz współpracy krajowej i zagranicznej. Podnoszą również oni swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w specjalistycznych kursach, studiach podyplomowych czy studiach doktoranckich. Dzięki temu zajmują z powodzeniem ważne stanowiska techniczne i organizacyjne w przedsiębiorstwach przemysłowych.
Dotychczas studia na pierwszym stopniu kierunku ZiP ukończyło 1770, a na stopniu drugim 570 studentów. Wielu naszych studentów pracowało w trakcie studiów równocześnie w zakładach przemysłowych. Było to możliwe dzięki przychylności pracodawców, którzy chcą aby ich pracownicy podnosili swoje kwalifikacje. Ułatwiają to im przez racjonalną organizację ich pracy.
Nasi studenci kierunku ZiP wyjeżdżają na uczelnie zagraniczne w ramach programu Erazmus Plus, gdzie z powodzeniem podnoszą swoją wiedzę i umiejętności zawodowe.
Należy podkreślić, że absolwenci pierwszego stopnia ZiP mają możliwość kontynuacji na naszej Uczelni studiów na stopniu drugim. Maja tutaj do wyboru dwie specjalności „Technologie Produkcji i Eksploatacja Systemów Technicznych” oraz „Inżynieria Rekonstrukcji”, obejmujące zagadnienia z zakresu inżynierii mechanicznej, inżynierii środowiska, informatyki i mechatroniki.
Podstawowym kierunkiem rozwoju Instytutu jest doskonalenie bazy laboratoryjnej umożliwiającej realizację na wysokim poziomie prac naukowo – badawczych oraz dydaktycznych. Możliwe to będzie między innymi dzięki zaplanowanej budowie nowego budynku Instytutu Technicznego z nowoczesnymi pracowniami laboratoryjnymi.
W związku z zachodzącymi zmianami w gospodarce i rosnącymi wymaganiami pracodawców następuje ciągła modyfikacja i doskonalenie programów kształcenia na kierunku „Zarządzanie inżynieria produkcji”. I tak od roku akademickiego 2022/2023 do planu studiów zostaną wprowadzone przedmioty, dostosowane do potrzeb pracodawców.
Nowe przedmioty kierunkowe to:
„Podstawy prawa dla inżyniera”, „Podstawy automatyzacji i robotyzacji”, „Przemysłowe sieci informatyczne”.
Studenci mają do wyboru na kierunku dwie specjalności:
- Pierwsza specjalność to „Inżynieria ekoenergetyczna” na której wprowadzono bardzo istotne w dobie postępujących zmian klimatycznych i kryzysu energetycznego nowe przedmioty; „Technologie gospodarki odpadami”, „Technologia wody i ścieków”, „Instalacje termicznego przekształcania odpadów”, „Odnawialne źródła energii”, „Niekonwencjonalne źródła energii”, „Technologie ochrony powietrza”, „Technologie gazowe”.
Absolwenci tej specjalności są przygotowani m.in. do przystąpienia do egzaminu i uzyskania kwalifikacji potwierdzonych świadectwem uprawniającym do eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku eksploatacji i dozoru z grupy 1, 2 i 3 oraz w zakresie zarządzania obiektami gospodarki odpadami.
- Druga specjalność to „Inżynieria mechaniczna”, jej modyfikacja związana jest z wprowadzeniem nowych i bardzo przydatnych w praktyce przemysłowej przedmiotów związanych z technikami wytwarzania. Są to takie przedmioty jak „Obróbka ubytkowa”, „Obróbka bezubytkowa”, „Podstawy inżynierii powierzchni”, „Przemysł 4.0”, „Druk 3D w inżynierii produkcji”, „Utrzymanie ruchu w procesach produkcyjnych”.
W ramach tej specjalności absolwenci są przygotowani do pracy zarówno w zakresie organizacji, jak i bezpośredniego uczestnictwa w produkcji oraz w projektowaniu, wdrażaniu i nadzorowaniu nowych systemów technologicznych.
Zapraszam PAŃSTWA do II tury rekrutacji :
- na studia stacjonarne i niestacjonarne, która potrwa do 20 września 2022 r.