26 stycznia 2022r. odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowo – Szkoleniowa „Wielowymiarowość pielęgniarskiej praktyki zawodowej”, której organizatorem był Instytut Nauk Medycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem - ponad 100 doniesień w formie referatów i e-posterów zaprezentowano w 7 sesjach, w tym w sesjach studenckich.

Wykładowcy Zakładu Dietetyki oraz Zakładu Pielęgniarstwa Instytutu Zdrowia oraz absolwentka kierunku Dietetyka, przedstawili swoje doniesienia w formie referatu i e-posterów, reprezentując naszą Uczelnię.

Organizatorzy zaproponowali tematykę Konferencji dotyczącą: opieki pielęgniarskiej, współpracy interdyscyplinarnej w praktyce pielęgniarskiej, współczesnego systemu kształcenia pielęgniarek oraz szerokiego obszaru promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.

Podczas konferencji przedstawiono doniesienia:

1. Opieka nad pacjentem obcym kulturowo w opinii pielęgniarek czynnych zawodowo
Izabella Węgrzyn, Sylwia Siekierczak, Monika Majoch

W badaniu zastosowano metodę sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem autorskiego kwestionariusza ankiety, która została wypełniona przez 113 osób pracujących w zawodzie pielęgniarki/pielęgniarza. W formie referatu zaprezentowano pilotażowe wyniki badań dotyczących dotychczasowego doświadczenia w pracy z pacjentem obcym kulturowo, emocji z tym związanych oraz stopnia zainteresowania rozwojem własnych kompetencji zawodowych dotyczących opieki nad takimi chorymi. Badanie uwzględniało również element sprawdzenia potencjalnych czynników dodatkowych mogących mieć w takim przypadku istotne znaczenie w ułatwieniu komunikacji i opieki.

2. Wpływ sposobu żywienia oraz aktywności fizycznej na wydolność psychofizyczną pielęgniarek
Ewelina Gwóźdź, Izabela Mandryk

Personel medyczny z racji wykonywanej pracy jest zobligowany do promowania zdrowia
i aktywizowania społeczeństwa w zakresie preferowania zachowań prozdrowotnych, również
w odniesieniu do żywienia. Personel pielęgniarski ze względu na posiadaną wiedzę, oraz umiejętności powinien przez swoje działania nakłaniać innych do właściwych działań prozdrowotnych. Z kolei aktywność ruchowa człowieka wpływa na wszystkie sfery rozwoju i funkcjonowania jego organizmu. W sferze psychicznej pozwala utrzymać równowagę emocjonalną, podnosi odporność na stres życia codziennego. Pozytywny wpływ aktywności ruchowej człowieka na jego zdrowie jest wszechstronny
i bezdyskusyjny. Celem opracowania, była ocena sposobu żywienia, oraz wpływu aktywności fizycznej na wydolność pracy pielęgniarek i ich kondycję psychiczną. Literatura przedmiotu dowodzi, że personel pielęgniarski nie przestrzega podstawowych założeń związanych z prawidłowym żywieniem, oraz zaleceń dotyczących aktywności fizycznej.

3. Stan odżywienia a poziom aktywności fizycznej wśród studentów kierunków medycznych
Izabela Mandryk, Ewelina Gwóźdź, Patrycja Zygmunt

Nadmierna masa ciała u ludzi młodych jest problemem nie tylko w populacji Polski, ale również na skalę światową. Osoby aktywne fizycznie są znacznie mniej narażone na wystąpienie nadwagi niż osoby nieaktywne. Studenci kierunków medycznych stanowią populację osób o wyższej niż przeciętna świadomości zdrowotnej, która poprzez specyfikę przyszłego zawodu powinna mieć decydujący wpływ na promowanie zmian zachowań zdrowotnych populacji. Celem pracy była ocena stanu odżywienia i aktywności fizycznej u studentów kierunków medycznych Instytutu Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Zastosowano autorski kwestionariusz ankiety. Wyniki pokazują, ze stan odżywienia u większości studentów IZ PWSZ wskazuje na masę ciała w normie. Natomiast największe zastrzeżenia budzi mała ilość czasu poświęcanego na aktywność fizyczną. Przytoczone wyniki wskazują na potrzebę zwiększenia świadomości studentów odnośnie roli aktywności fizycznej jako istotnego elementu profilaktyki zdrowotnej w powstawaniu nadwagi
i otyłości.

OPIEKA NAD PACJENTEM OBCYM KULTUROWO W OPINII PIELĘGNIAREK CZYNNYCH ZAWODOWO

Stan odżywienia a poziom aktywności fizycznej wśród studentów kierunków medycznych

Wpływ sposobu żywienia oraz aktywności fizycznej na wydolność psychofizyczną pielęgniarek