DZIĘKUJEMY wszystkim pracownikom i studentom zaangażowanym w przygotowanie i poprowadzenie 44 punktów programu Małopolskiej Nocy Naukowców ‘2020!
DZIĘKUJEMY ponad 5500 uczestnikom, którzy w tym roku łączyli się z nami zdalnie!
- Nie ukrywam, trochę obawialiśmy się, jak duże będzie zainteresowanie i oddźwięk na naszą – Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej - wirtualną bogatą ofertę uczestnictwa w Małopolskiej Nocy Naukowców – podsumowuje Noc Naukowców w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej - rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar. – Sytuacja wywołana epidemią jest dla nas wszystkich bardzo trudna zarówno sama organizacja jak i przekaz dla wszystkich zainteresowanych. Uczymy się na większości kierunkach zdalnie i organizujemy różne wydarzenia także w formie on-line. Obawialiśmy się, że adresaci naszej oferty mogą mieć dość komputera, bo są to przede wszystkim uczniowie szkół podstawowych i młodzież klas średnich. Szczęściem tego wydarzenia jest to, iż „czarny” scenariusz się nie sprawdził. W poprzednich latach nie liczyliśmy osób odpowiadających na nasze zaproszenie, którzy uczestniczyli bezpośrednio w różnych formach zajęć czy wykładach podczas Nocy Naukowców. Tym razem mogliśmy zrobić taką analizę komputerową. Z satysfakcją odnotowujemy, że z propozycji Uczelni skorzystało ok. 5,5 tys. osób. Około 100 naszych pracowników naukowych i studentów przygotowało i nagrało 44 prezentacje i wykłady. Było to możliwe dzięki aktywowanych na uczelnianej stronie linków do poszczególnych zajęć tematycznych. Najpopularniejsze z nich miały po kilkaset odsłon i uczestników! Sądzę, że to jest najlepsze podziękowanie i satysfakcja dla naszych pracowników za ich zaangażowanie. Miejmy nadzieję że kolejna przyszłoroczna Noc Naukowców będzie odbywała się w zupełnie innych warunkach, gdzie każdy będzie mógł odwiedzić naszą Uczelnię i uczestniczyć w rzeczywistych zajęciach i eksperymentach.
Najwięcej odsłon miały prezentacje: „Iluzje optyczne... czy jesteś pewien tego co widzisz?” przygotowana przez pracowników Instytutu Technicznego, „Królewska gra dla każdego” Instytutu Ekonomicznego oraz filmowe wykłady i pokazy: „Elementy samoobrony”, „Zimnolecznictwo czy krioterapia?” (Instytut Kultury Fizycznej), „Laboratoria inżynierii materiałowej”, „Roboty mobilne” (Instytut Techniczny), „Zasady udzielania pierwszej pomocy”, „Zalecenia dotyczące zdrowego żywienia - od piramidy żywieniowej do talerza” (Instytut Zdrowia), „Laboratorium w kuchni”, „Fleksografia” (Instytut Pedagogiczny), „Quiz o krajach niemieckojęzycznych” „Motywacja do nauki języków obcych”, „Wschodniosłowiańscy sąsiedzi Polski” (Instytut Języków Obcych).
Nasza Uczelnia uczestniczy w Nocy Naukowców bodaj od drugiej edycji. Doświadczenia minionych lat, zainteresowanie tego typu wydarzeniami, potwierdzone i w tej edycji, prowadzi do oczywistego wniosku: nie zabraknie nas także za rok. Analiza statystyki odsłon i wnioski będą pomocne dla nas w organizowaniu kolejnej Nocy Naukowców i podobnych wydarzeń. Dla Uczelni, to znakomita promocja. Oczywiście, także najważniejszy jest bezpośredni kontakt z odbiorcami działań. Być może niektórzy będą naszymi studentami. W zależności od sytuacji epidemicznej może hybrydowa propozycja spotkań uczestników z nauką i nauczycielami akademickimi: bezpośredni kontakt oraz poprzez Internet będzie jeszcze lepszym rozwiązaniem.
Zapraszamy ponownie za rok!