Polityka, Z ostatniej chwili

Polska wybiera! Wybory parlamentarne 2015

Opublikowano: 25 października, 2015 o 8:45 am   /   przez   /   komentarze (0)

O godzinie 7:00 rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych.Głosowanie potrwa do 21.00. W tym czasie obowiązuje cisza wyborcza.

Jak głosować, by oddać ważny głos?

Idąc do lokalu zabieramy ze sobą dokument ze zdjęciem, może to być dowód osobisty, paszport lub legitymacja.

WYBORY DO SEJMU- KARTA BIAŁA

W wyborach do Sejmu będziemy mieć kartę w formie książeczki (BIAŁA). Karta będzie składać się z trzech części – instrukcji głosowania (na pierwszej stronie), spisu treści, w którym wymienione zostaną wszystkie komitety wyborcze (na drugiej stronie) i list kandydatów do Sejmu poszczególnych komitetów (na kolejnych stronach).

Głos można oddać tylko na jednego kandydata. Aby nasz głos był ważny, w kratce z lewej strony nazwiska naszego kandydata należy postawić znak X (dwie przecinające się linie w obrębie kratki).  Wybieramy tylko jedną listę i tylko jednego kandydata z tej listy. Pamiętajmy, że postawienie znaku X na różnych listach, przy nazwiskach różnych kandydatów spowoduje, że nasz głos będzie nieważny.

Głos będzie także nieważny, jeśli nie oddamy głosu na żadnego z kandydatów. Nieważność głosu spowodują też np. zakreślenia w kratce (inne niż jeden znak X) lub jej zamazanie. Nie mają natomiast znaczenia dopiski, np. dopisanie dodatkowych nazwisk poza kratką.

WYBORY DO SENATU – KARTA ŻÓŁTA

Głos na kandydata do Senatu oddamy na pojedynczej, żółtej kartce. W wyborach do Senatu głosujemy także tylko na jedną osobę – stawiając znak X przy nazwisku wybranego przez nas kandydata na senatora.

Po zaznaczeniu naszych kandydatów obie karty do głosowania należy oczywiście wrzucić do urny wyborczej.

 

ZGŁASZANIE NARUSZEŃ CISZY WYBORCZEJ

Cisza wyborcza rozpoczęła się na 24 godziny przed dniem głosowania, tj. w dniu 24 października od godz. 0.00 i trwa do zakończenia głosowania, tj. do godz. 21.00 w dniu 25 października 2015 r., jeżeli żadna z obwodowych komisji wyborczych, w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania.

W okresie tym zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych.

W trakcie trwania ciszy wyborczej zabronione jest także podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania.

Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów — występek. Zatem ocena czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów.

Dlatego też, wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji.

 

 

źródło: PKW

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a