Polityka
Interpelacje Radnych, Sołtysów i Przewodniczących na IV Posiedzeniu Rady Miejskiej
Podczas IV Posiedzenia Rady Miejskiej w Starym Sączu Radni, Sołtysi oraz Przewodniczący Osiedli zasypali Burmistrza zapytaniami i interpelacjami.
Zgodnie ze Statutem Radni mogą składać interpelacje i zapytania w sprawach dotyczących Dzielnicy i jej mieszkańców. Interpelacja dotyczy spraw istotnych i obejmuje wskazanie konieczności rozwiązania problemu i żądanie zajęcia stanowiska.
W jakich sprawach interweniowali? Padały pytania o remonty dróg, wykonania oświetlenia w różnych rejonach miasta, budowy wiat na przystankach autobusowych, postawienia tablic informacyjnych, budowy parkingów a także darmowego parkingu na starosądeckim Rynku w weekendy.
Beata Wenecka – Lipka (Radna Osiedla Słonecznego) złożyła pisemną interpelację w dniu 15 stycznia, więc po zapoznaniu się ze sprawą Burmistrz odpowiedział już podczas Posiedzenia. Radna interweniowała w sprawie sfinansowania remontu kładki dla pieszych na Moszczeniczance łączącej Osiedle Północ z Osiedlem Słonecznym, ze środków publicznych. Nie zapominając o regulacji w tym miejscu Moszczeniczanki.
Burmistrz odpowiedział że obiekt (kładka) nie jest w posiadaniu Zarządu Gminy Stary Sącz. Obiekt ten został zrealizowany w czynie społecznym przez mieszkańców Osiedla i brak jest jakiejkolwiek dokumentacji technicznej. Burmistrz podejmie starania aby można było zrealizować odbudowę kładki. Na najbliższym posiedzeniu Komisji zostanie podjęty temat w sprawie możliwości przejęcia przez Zarząd w/w obiektu.
Druga interpelacja Radnej Beaty Weneckiej- Lipki dotyczyła oświetlenia i oznakowania przystanku autobusowego zlokalizowanego koło sklepu spożywczego,a także interwencji w sprawie zaparkowanych samochodów osobowych na chodnikach wokół przystanku.Burmistrz odpowiedział że zostaną podjęte czynności zmierzające do wykonania doświetlenia przystanku i oznakowania poziomego, które zostanie wykonane w okresie wiosennym. W sprawie zaparkowanych samochodów, Burmistrz już wystosował odpowiednie pismo do Komendanta Policji w Starym Sączu o częste kontrole w tym newralgicznym punkcie.
Przewodniczący Osiedla Słonecznego – Marek Sekuła interpelował w dwóch sprawach. W związku ze wzmożonym ruchem wokół nowo otwartego sklepu na Osiedlu Słonecznym zwrócił się z prośbą o instalacje sygnalizacji świetlnych ostrzegających (podobnie jak na ulicy Jana Pawła przy wjeździe do rynku, czy Sobieskiego). Jest to bardzo ważne -gdyż jest tam przejście do kaplicy – podkreślił Radny. Druga interpelacja dotyczyła budowy parkingu. Radny Marek Sekuła, rozmawiał już wstępnie z mieszkańcami Osiedla, którzy są w posiadaniu terenów przyległych do Osiedla i są zainteresowani sprzedażą gruntów Gminie pod tereny parkingowe.
Burmistrz odpowiedział Radnemu Markowi Sekule, że montaż sygnalizacji nie jest możliwy ze względu na jej wysoki koszt. Ruch na tamtej ulicy nie jest tak duży jak na Sobieskiego – powiedział Burmistrz, aczkolwiek wszelkie rozwiązania pozwalające bezpiecznie przejść między sklepem a kaplicą są na pewno bardzo ważne. Musimy osobiście sprawdzić, jakie rozwiązanie tam zastosować – podsumował Burmistrz.
Jeżeli chodzi o miejsca parkingowe na Osiedlu Słonecznym i wykup gruntów przez Gminę, Burmistrz odpowiedział: – ten temat często wraca, jednak będę się trzymał stanowiska, że i ja i Pan musieliśmy kupić sobie grunt na parking. To są parkingi, które są pod mieszkaniami i to spółdzielnia mieszkaniowa powinna zatroszczyć się o to aby zakupić grunty na parkingi dla mieszkańców. To nie jest zadanie publiczne – powiedział Burmistrz.
W jakich ważnych lub mniej ważnych sprawach interpelowali Radni? Sprawdźcie sami!
Interpelacje Radnych: (kliknij na nazwisko i posłuchaj fragmenty wypowiedzi)
- Grzegorz Faron – interpelował w sprawie dróg; darmowego parkingu w weekendy na starosądeckim Rynku; darmowego parkingu pod Urzędem Miejskim (koło Kina); pieszych patroli Policji (które były obiecane); samochodów, które parkują w miejscach do tego niedozwolonych -blokując przejazdy; żebrzących Cyganek,
- Robert Rams – interpelował w sprawie transportu dzieci do Szkoły Podstawowej (praktycznie brak chodnika przy ulicy Sobieskiego, gdzie dzieci wysiadają z autobusów)/ ulica Morawskiego i 11 Listopada – -reorganizacja ruchu, aby jedna ulica oprowadzała a druga wprowadzała ruch w kierunku Rynku
- Władysław Florek –interpelował w sprawie przycięcia drzew w Moszczenicy oraz toalety w przedszkolu.
- Sławomir Szczepaniak –interpelował głównie w sprawie oświetleń ( ulicy Nadbrzeżnej oraz uliczek w kierunku Jana Pawła II, wjazd od Obwodnicy w kierunku Ogródków Działkowych, oraz koło wysypiska śmieci), remont uliczek pomiędzy Daszyńskiego, Morawskiego i 11-Listopada; zainstalowanie wiat przystankowych (na ulicy Jana Pawła II) oraz zakaz parkowania na ulicy Daszyńskiego na wysokości Szkoły.
- Kazimierz Baran –interpelował w sprawie poszerzenia (modernizacji) drogi łączącej drogę od kapliczki w Cyganowicach z drogą krajową 87; zaapelował o dofinansowanie i wymianę dachów azbestowych, gdyż nie wszystkich mieszkańców stać na wymianę.
- Włodzimierz Rams – interpelował w sprawie zabezpieczenia środków na zatoczkę autobusową w Łazach Biegonickich oraz w sprawie drogi poniżej Domu Kultury (zwrócił uwagę na „zły profil drogi”)
- Krzysztof Szewczyk – interpelował w sprawie oświetlenia na ulicy Sobieskiego, siatki nad przejazdem kolejowym nad zbiornikiem wodnym, tablic informacyjnych na ulicy Partyzantów i Węgierskiej;
- Elżbieta Łomnicka ( podziękowanie) –radna interpelowała także w sprawie parkingu oraz skwerku w okolicy Ośrodka Zdrowia w Barcicach oraz oświetlenia przystanku /granica Barcice-Zabronie
- Marianna Trzebuniak – interpelowała w sprawie oświetlenia na ulicy Lipskiej do Partyzantów (Witosa) oraz oświetlenia i drogi na ulicy Miodowej, – i nie wiem co jest z Lipiem – kontynuowała Radna – patrzę na sprawozdanie Burmistrza, wszyscy mają „coś” (zaplanowane inwestycje – przyp. Redakcji) a ja na Lipiu nie mam nic ! Ani nie ma chodników, ani nie ma drogi – dodała Radna.
- Jan Janczak – interpelował w sprawnie budowy ścieżki rowerowej
- Ewa Zięba -interpelowała w sprawie zakupu działki przez Gminę (narożna działka ul. Żwirki i Wigury i Piłsudskiego) i poszerzenia wjazdu z ulicy Piłsudskiego na ulicę Żwirki i Wigury, uregulowania stanu prawnego i wyasfaltowanie ulicy łączącą ul.Piłsudskiego ze Źródlaną (za Biedronką), budowę zadaszenia na przystanku autobusowym (Piłsudskiego 2) -koło skarpy.
- Mirosław Garbacz (fragment) – interpelował w sprawie oświetlenia w Gaboniu. – Jak robiono oświetlenie w Gaboniu 16 lat temu, ówczesny Sołtys Kurowski mówił że to jest pierwszy etap a Burmistrz Marian Cycoń mu przytakiwał i mówił że będzie następny – powiedział Radny Mirosław Garbacz. Minęło 16 lat -kontynuował radny- w związku z tym, że padło wiele propozycji oświetlenia, zwracam się z prośbą do Burmistrza aby wziął pod uwagę oświetlenie Gabonia od kościoła w kierunku – na Wolę. Ludzie boją się w nocy chodzić. Następna sprawa – od Opalanej ku starej szkole -fatalna droga – można by horrory kręcić. Ciemno, mokro, błoto i ślisko. W Gaboniu wiele do zrobienia już nie ma -ale jest wiele dróg, gdzie asfaltu jeszcze nie widziałem –podsumował Radny.
Radna Maria Węgrzyn w imieniu mieszkańców Myślca interpelowała w sprawie oświetlenia a także odcinka drogi powiatowej, która nie została dokończona.
Sołtys Krystyna Szewczyk interpelowała w sprawie budowy dróg oraz kanalizacji w Moszczenicy.
Radny Andrzej Zych interpelował do Radnych Powiatowych o wymalowanie pasów w Gołkowicach Dolnych (punkt koło Banku Spółdzielczego).
Radna Janina Bawełkiewicz interpelowała w sprawie autobusu MPK w Mostkach ( brak komunikacji – w wielu przypadkach mieszkańcy muszą liczyć tylko na własny transport). Druga interpelacja dotyczyła rzeczki, która już jest bardzo wysoko zamulona, -trzeba pomyśleć o odwodnieniu – podkreśliła Radna. Kolejna sprawa dotyczyła oświetlenia.
–Jeżeli chodzi o drogi i dojazdy w poszczególnych Sołectwach to w pierwszej kolejności należy przygotować listy rankingowe ważności tematów -powiedział Burmistrz Jacek Lelek – mam świadomość że coraz trudniej uzyskać jest dofinansowanie do zadań. W związku z tym tworząc taką listę, przeznaczymy przykładowo 0,5 mln złotych co roku z budżetu i będziemy je stopniowo realizować. Ta lista da nam obraz potrzeb Sołectw. W tej chwili jest na to czas – podsumował Burmistrz.
Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.
Komentarze
Komentarze (1)
Możliwość komentowania wyłączona.
radny Baran niech się zajmie Barcicami Dolnymi ,nie sprawnym odprowadzeniem wód deszczowych,a nie doradztwem innym radnym,zagospodarowanie budynków po wodociągu ,zagospodarowaniem terenu nad Popradem.