Kultura

Łącko. Odkryją więcej niż Indiana Jones: rusza projekt „Skarby Górali spoza Podhala”

Opublikowano: 12 stycznia, 2023 o 8:09 am   /   przez   /   komentarze (0)

Niepotrzebny legendarny skarb templariuszy czy biblijna Arka Przymierza, by poczuć dreszcz ekscytacji z poznawania tego, co nieznane. Startuje projekt „Skarby Górali spoza Podhala”, który przybliży kulturowe perły czterech góralskich grup. Pierwszym punktem projektu jest inauguracyjne seminarium w Łącku.

Nawet najsławniejszy i najbardziej lubiany archeolog miałby problem z zaplanowaniem ekspedycji o tak szerokim zasięgu, na jaką porywa się Fundacja Mapa Pasji, czyli koordynator „Skarbów”. Oto bowiem w ramach projektu odbędzie się 6 dużych imprez folklorystycznych, 5 przedstawień „teatru ze społecznością”, 10 pikników questowych, 5 nowych cykli wakacyjnych wydarzeń (warsztatów, plenerów artystycznych, koncertów). Ale o ile Indiana Jones działał głównie w pojedynkę, tak Fundacja do współpracy zaprosiła grono partnerów. To 5 gminnych ośrodków kultury z południowej Małopolski (Łącko, Piwniczna-Zdrój, Krynica-Zdrój, Zawoja i Lipnica Wielka) i norweska firma Håskog.

O tych ambitnych przedsięwzięciach będzie można dowiedzieć się podczas zaplanowanego na czwartek 19 stycznia seminarium. Do remizy OSP w Łącku przyjedzie zespół Fundacji Mapy Pasji oraz przedstawiciele partnerów, by opowiedzieć nie tylko o projektowych założeniach. Ważną część agendy stanowić będzie przybliżenie głównych wydarzeń odbywających się w ramach projektu (m.in. majowe Święto Kwitnącej Jabłoni, czerwcowe Spotkanie u Wód czy wrześniowa Babiogórska Jesień). Czwartkowe spotkanie urozmaici występ grupy kolędniczej „Z gwiazdą” ze Szkolnego Zespołu Regionalnego „Małe Łącko” przy ZSP w Łącku.

„Nasz projekt to pomysł na szeroko zakrojoną współpracę na rzecz upowszechnienia mniej znanej góralszczyzny spoza Podhala, przyciągnięcia nowej publiczności zainteresowanej dziedzictwem kulturowym i tworzenia warunków do rozwijania przedsiębiorczości kulturalnej. Dzięki stworzonemu przez nas kalendarzowi wydarzeń łatwo będzie zapoznać się z całą paletą małopolskich eventów – imprez folklorystycznych, nowych warsztatów wakacyjnych czy pikników” – opowiada Anna Jarzębska, prezeska Fundacji Mapa Pasji i koordynatorka całego projektu.

Tym, co szczególnie przyciągnęłoby uwagę Indiany Jonesa, byłyby questy. To terenowe gry edukacyjne, które są już dostępne na stronie skarbygorali.pl i które będą aktualizowane w trakcie rozpoczynającego się projektu. Questy pozwolą wszystkim chętnym na wejście w skórę poszukiwacza przygód i ruszenie wytyczonymi trasami, by poznać informacje i wiedzę o regionie poprzez zabawę w zdobywanie skarbu.
Istotnym elementem projektu jest także współpraca z norweską firmą Håskog, która pozwoli na międzynarodową wymianę doświadczeń dot. rozwijania przedsiębiorczości kulturalnej, współpracy z twórcami ludowymi i biznesem (zwłaszcza turystycznym), a także praktyczne testowanie oferty dla obcokrajowców.

Osoby zainteresowane udziałem w seminarium prosimy o telefoniczne zgłoszenia do Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku tel. 18 444-61-69 lub mailowo: gok@lacko.pl najpóźniej do 17 stycznia. Udział w seminarium jest bezpłatny.

Projekt „Skarby Górali spoza Podhala” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu EOG Kultura. Stanowi on rozwinięcie realizowanego w latach 2017-2020 projektu pt. „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski”, w ramach którego powstał portal www.skarbygorali.pl, seria publikacji oraz sieć 50 questów – edukacyjnych gier terenowych.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie skarbygorali.pl.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a