Edukacja

Starosądeccy gimnazjaliści na lekcji historii w Krakowie

Opublikowano: 30 października, 2015 o 3:00 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Uczniowie klas pierwszych Gimnazjum im. J. Słowackiego w Starym Sączu zaczarowali pogodę podczas wycieczki szkolnej do Krakowa 20.10.2015r. Wyjeżdżali do miasta Kraka w deszczu, z prognozą synoptyków przewidującą ulewy w Małopolsce. Kraków przywitał ich mgłą i szarówką, ale słoneczny nastrój, żarty, doskonały humor oraz energia gimnazjalistów przepędziły chmury.

Klasy pierwsze, realizując program wychowawczy i dydaktyczny szkoły, zwiedziły: Katedrę Wawelską, groby królów, świętych i bohaterów narodu polskiego, Kaplice: Zygmuntowską, Wazów, Świętokrzyską, Królowej Zofii, Kryptę Św. Leonarda. W Krypcie Wieszczów Narodowych uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicz przy sarkofagu patrona szkoły – Juliusza Słowackiego. Nie zabrakło też energii i siły, by wyjść na wieżę wawelską i lewą ręką, „na szczęście”, dotknąć serca Dzwonu Zygmunta.

W Muzeum Archeologicznym gimnazjaliści wzięli udział w dwóch lekcjach historii: „Pradzieje człowieka” i „Starożytny Egipt”, przygotowanych w oparciu o stałe wystawy: „Pradzieje i wczesne średniowiecze” oraz „Bogowie starożytnego Egiptu”. Obejrzeli również najcenniejsze zabytki muzeum pochodzące z wykopalisk polskich w el-Gamhud i z Gizy: sarkofagi z mumiami ludzi i zwierząt, pseudo-mumie zawierające ziemię wymieszaną z ziarnami jęczmienia, który pod wpływem wilgoci kiełkował, symbolizując siły życiodajne Ozyrysa i odradzającą się przyrodę, amulety, figurki grobowe, inskrypcje, zwoje papirusowe, itp. razem około 149 obiektów muzealnych. Wielką atrakcją był również film, nakręcony przez pracowników MA, ilustrujący prace badawcze nad mumią młodej, egipskiej kapłanki.

ł

 

Ostatni, ale nie mniej atrakcyjny, punkt wycieczki to wykład i pokazy kriogeniczne na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Młodzi, starosądeccy chemicy, następcy Wróblewskiego i Olszewskiego, oglądali zjawiska powstawania mgieł i pary, przemiany fazowe w metalach i niemetalach, zmiany właściwości zamrożonych substancji organicznych oraz skraplanie gazu ziemnego i powietrza.  Wycieczka zakończyła się wybuchowo – pokazem spalania gazów i mieszanin piorunujących.

l

 

Wszyscy uczniowie w doskonałych nastrojach wrócili do Starego Sącza.

(oprac. M. Bielak)

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a