Edukacja
Finał uczniów ZSP w Brukseli
Sylwia Lizoń, uczennica Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu; Bartłomiej Homoncik, absolwent Gimnazjum w Kamionce Wielkiej oraz Michał Pasiut i Klaudia Bodziarczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu w dniach od 29 czerwca do 3 lipca wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Brukseli na zaproszenie prof. Ryszarda Legutki, posła do Parlamentu Europejskiego. Nad sprawnym przebiegiem wyjazdu studyjnego do Brukseli czuwali Piotr Rapkowski i Kamil Zając z biura eurodeputowanego. Udział w wyjeździe studyjnym był nagrodą w szóstej edycji Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, której organizatorem jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu.
W bogatym programie pobytu uczniowie zwiedzili siedzibę Parlamentu Europejskiego w Brukseli, gdzie uczestniczyli w koncercie Promyków Krakowa. Ponadto brali udział w prelekcji na temat funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, którą poprowadził Leszek Gaś, a także w spotkaniu z eurodeputowanym prof. Ryszardem Legutko, który w niezwykle ciekawy sposób opowiadał o pracy w Parlamencie Europejskim. Niezapomnianą chwilą była wizyta na trybunie sali plenarnej Parlamentu Europejskiego.
Oprócz wizyty w Parlamencie Europejskim Sylwia, Klaudia, Bartłomiej i Michał mogli również poznać zabytki samej Brukseli. Uczniowie zobaczyli ogromny model kryształu żelaza- Atomium. Z najwyższej kuli, gdzie znajduje się platforma widokowa, podziwiali panoramę Brukseli, a w pozostałych kulach połączonych ze sobą rurami obejrzeli ciekawe wystawy. Odwiedzili również Parlamentarium, gdzie wyruszyli w interaktywną podróż po Europie i znaleźli się w samym sercu prac parlamentarnych na sali, gdzie otaczał ich cyfrowy ekran prezentujący krok po kroku proces legislacyjny w Parlamencie Europejskim. Odwiedzili Grand Place, przepiękny rynek z gotyckim ratuszem i bogato zdobionymi domami cechów kupieckich, mogli podziwiać piękno Katedry św. Michała i św. Guduli, a także Pałac Królewski. Zobaczyli słynną fontannę Manneken Pis i Łuk Triumfalny położony nieopodal rozległego kompleksu parkowego. Zwiedzili Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej w Brukseli, gdzie odnaleźli wiele polskich śladów w historii Belgii, a wśród nich nazwiska Polaków zasłużonych w walce o niepodległość Belgii. Spacerując wąskimi uliczkami wokół rynku poczuli specyficzną atmosferę miasta z wszechobecnym zapachem belgijskich specjałów takich jak czekolada, gofry i mule z frytkami, których smaki mogli poznać dzięki wyjazdowi studyjnemu. Obejrzeli również fragment spektaklu historycznego Ommegang na Grand Place w Brukseli. Ten kilkudniowy pobyt w Brukseli był dla wszystkich laureatów szóstej edycji Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych niesamowitą przygodą.
Komentarze
Komentarze (2)
Możliwość komentowania wyłączona.
Brawo, Tak trzymać
ooo. Klaudia ;3