Z językiem w plecaku na górskim szlaku – innowacja z języka angielskiego

Adresatami innowacji są uczniowie klas IV- VIII. Czas realizacji innowacji obejmuje rok szkolny 2023/2024. W ciągu roku szkolnego zostaną zorganizowane przynajmniej cztery wycieczki piesze po Beskidzie Sądeckim. Zajęcia innowacyjne odbywać się będą w trakcie wycieczek jako ciekawy sposób na rozwijanie umiejętności językowych uczniów w sposób twórczy oraz wzbogacanie słownictwa związanego z geografią, turystyką i przyrodą.

Koordynatorzy innowacji:
Beata Damasiewicz
Agnieszka Obrzud
Maciej Rejowski

Opis innowacji

W trakcie realizacji projektu uczniowie wezmą udział w serii pieszych integracyjnych wędrówek szlakami Beskidu Sądeckiego. Uczestnicząc w nich uczniowie będą wykonywać różnorodne zadania geograficzno- przyrodnicze w języku angielskim.

Przykłady:

1. W losowo wybranych zespołach uczestnicy będą musieli sprostać pojawiającym się w trakcie wędrowania zadaniom (np. nauka rozpoznania i nazywania gatunków drzew i kwiatów w języku polskim i angielskim, zagadki i quizy językowe dotyczące przebiegu trasy, górskich szczytów, krajobrazu).

2. Używając darów przyrody zamiast tradycyjnych kredek lub farb, uczniowie stworzą pejzaże z uwzględnieniem charakterystycznych cech dla krajobrazu Beskidu Sądeckiego. Wykorzystane zostaną niekonwencjonalne pomoce dydaktyczne (znalezione przy szlaku szyszki, bukwie, trawa, ziemia, liście itp.). Poznają również wyrazy w języku angielskim związane z elementami krajobrazu przedstawionymi na wykonanych pracach.

3. Po zakończonej wycieczce zespoły, na podstawie zebranej dokumentacji (np. pieczątki ze schronisk, zdjęcia, prace plastyczne powstałe w trakcie wędrówki) stworzą własne dzienniczki wypraw w formie lapbooków, wykorzystując poznane podczas wycieczki angielskie słownictwo oraz narzędzia TIK. Powstaną konkursowe wystawy lapbooków na korytarzu szkolnym.

4. Na każdej z wycieczek uczniowie będą również tworzyć autorskie vlogi będące relacjami z wypraw szlakami Beskidu Sądeckiego z wykorzystaniem szkolnego sprzętu z Laboratorium Przyszłości.

Cele innowacji

Uczniowie:
– poznają alternatywne formy spędzania czasu,
– odkryją uroki szlaków turystycznych w najbliższej okolicy,
– nauczą się rozpoznawać występujące na danym terenie rośliny i drzewa oraz elementy krajobrazu,
– poznają słownictwo związane ze światem przyrody w języku angielskim,
– rozbudzą drzemiącą w sobie kreatywność i nauczą się tworzyć vlogi będące relacjami z wędrówek,
– lepiej poznają swoje mocne strony i dostrzegą atuty swoich kolegów,
– nauczą się jak współdziałać z kolegami i koleżankami w różnym wieku.

Aktualności:

19.06.2024 – „Z językiem w plecaku na górskim szlaku”,  czyli wielki finał tegorocznej innowacji z języka angielskiego i turystyki pieszej 

22.05.2024 – PISZĄ O NAS… Z Szekspirem na górskim szlaku w Pieninach

21.05.2024 – Z Szekspirem na górskim szlaku w Pieninach

02.04.2024 Poznaliśmy zwycięzców językowego konkursu zorganizowanego podczas wycieczki na Górę Krzyżową w ramach innowacji z języka angielskiego

26.03.2024 PISZĄ O NAS… Międzynarodowy Dzień Szczęścia, czyli z językiem w plecaku na górskim szlaku

21.03.2024 Międzynarodowy Dzień Szczęścia, czyli z językiem w plecaku na górskim szlaku już po raz trzeci

02.11.2023 MEDIA O NAS… Odblaskowi „językowcy” z „Dwójki”

30.10.2023 Odblaskowi „językowcy” z naszej szkoły na wycieczce pieszej ze Szczawnicy w ramach innowacji „Z językiem w plecaku na górskim szlaku”

Media o nas… Z językiem w plecaku na górskim szlaku. Innowacja w „Dwójce”

Media o nas… Z językiem w plecaku na górskim szlaku

„Z językiem w plecaku na górskim szlaku” – rozpoczynamy innowację z języka angielskiego w odblaskowym stylu

Skip to content