Ułatwienia dostępu

Erasmus+ ABIS… Międzynarodowe spotkanie w naszej szkole

W ostatnim tygodniu września nasza szkoła gościła uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich projektu Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools (A.B.I.S). Do Starego Sącza przyjechali przedstawiciele Scoala Profesionala w Tirlisua oraz Scoala Gimnaziala nr 1 w miejscowości Dochia w Rumunii, a także 26 Haziran Ortaokulu w miejscowości Tokat w Turcji.

Działania projektowe odbywające się podczas spotkania w Polsce związane były z radzeniem sobie ze złością i agresją słowną. Uczniowie pracowali w międzynarodowych zespołach przez pięć dni a efekty tej pracy to w szczególności nabyte umiejętności uczestników mobilności. Najważniejsze z nich to umiejętność zamiany emocji negatywnych na pozytywne i budowania wokół siebie atmosfery życzliwości, a także reagowania z szacunkiem w stosunku do innych osób zaangażowanych w sytuację kryzysową, w tym również do samego siebie.

Nie bez znaczenia były warsztaty muzyczne pt. „Moc muzyki w radzeniu sobie ze złością i negatywnymi emocjami”, które odbywały się podczas wycieczki pieszej po Beskidzie Sądeckim. Muzykoterapia służy do wywołania pozytywnych emocji i ma ogromnie korzystny wpływ na stres i złość.

Czwartego dnia mobilności odbyły się „Międzynarodowe Igrzyska Olimpijskie” angażujące uczniów w gry zespołowe, podkreślające wagę współpracy, wzajemnego wspierania się i spędzania czasu. Najważniejszym aspektem zajęć sportowych było uświadomienie sobie, iż wspólne działania są niejednokrotnie ważniejsze niż sama wygrana. Uczestnicy igrzysk zastanawiali się także, jakie reakcje wywołuje przegrana i jak sobie radzić z negatywnymi emocjami, które się wówczas pojawiają.

Uczniowie ze szkół rumuńskich i tureckiej zostali wspaniale ugoszczeni przez polskie rodziny naszych uczniów. Zostali zapoznani z naszą kulturą i wartościami, i nierzadko pomiędzy rodzinami goszczącymi i uczniami ze szkół partnerskich wytworzyły się głębokie relacje i chęć kontynuowania znajomości. Technologia wykorzystywana w projekcie jest mocnym sprzymierzeńcem w tym zakresie. Dyrekcja Szkoły oraz szkolny koordynator projektu Erasmus+ pani Agnieszka Obrzud pragną serdecznie podziękować rodzinom goszczącym, których przedstawicielami są uczniowie szkoły: Gabriela Trojan, Laura Dobrowolska, Anna Sztafa, Julia Pituch, Olga Tokarczyk, Aleksandra Tyka, Klaudia Zielińska, Arkadiusz Dudar, Kamila Kurnyta, Michał Kucia, Nikodem Krzak, Oskar Sekuła i Oskar Skoczeń.

galeria zdjęć

galeria zdjęć (Catalin Ciubotariu, Rumunia)