W poniedziałek, 14 kwietnia 2025 roku, 30 uczniów z klas 5-7 wyrusza na górski szlak z Łącka, by aktywnie spędzając czas, poznawać nowe słownictwo związane z turystyką i bezpieczeństwem na szlaku. Do Łącka docieramy autobusem, a potem podążamy za żółtymi znakami turystycznymi, by zdobyć dwa szczyty w Beskidzie Wyspowym – Piechówkę i Skalicę. Już od samego początku na młodych turystów czekają zagadki w języku angielskim, m.in. co oznacza biały wykrzyknik obok oznakowania szlaku czy skrót GSBW, którym pojawiał się podczas wędrowania żółtym szlakiem. Były też zagadki na spostrzegawczość – gdzie należy skręcić czy też na jakim szczycie, do którego można dotrzeć żółtym szlakiem z Łącka, znajduje się wieża widokowa. Za poprawne odpowiedzi uczniowie zdobywali punkty.
Tuż przed wejściem do lasu, na widokowej polanie poznaliśmy laureatki konkursu, który został ogłoszony po drugiej wędrówce w ramach innowacji na Szalone w Beskidzie Sądeckim. Cztery uczennice z klasy 6 b: Natalia Jop, Małgorzata Kowal, Antonia Makowska oraz Michalina Zielonka napisały i zilustrowały własne książki w języku angielskim zdobywając I miejsca ex aequo. Natalia, Małgorzata, Antonia i Michalina przeczytały swoje książki wszystkim wędrującym, a potem pojawiły się turystyczne zagadki w języku angielskim na temat zasad bezpiecznego wędrowania, o których w swoich książkach napisały laureatki konkursu. Zanim ruszyliśmy dalej za żółtymi znakami, uczniowie zostali zaproszeni do kolejnej aktywności w języku angielskim pt. What’s the weather like?, bo pogoda w górach bywa bardzo zmienna. I każdy z uczestników wyprawy otrzymuje kartę pracy z ilustracjami przedstawiającymi różną pogodę, którą możemy doświadczyć podczas górskich wędrówek. A ponieważ 14 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Gapienia się w Niebo, wpatrujemy się więc w niebo w oczekiwaniu na słońce, by móc powiedzieć „It’s clearing up”. 10 uczniów, którzy najszybciej rozwiązali zagadki związane z nazywaniem pogody w języku angielskim zdobyli kolejne konkursowe punkty, a potem wyruszamy żółtym szlakiem i Głównym Szlakiem Beskidu Wyspowego na jedną ze 102 „wysp” w Beskidzie Wyspowym, czyli Piechówkę (623 m n.p.m.).
Gdy do pierwszego szczytu o nazwie Piechówka (623 m n.p.m.) zostaje kilkanaście minut, zatrzymujemy się na śródleśnej polanie, by poznać słownictwo w języku angielskim związane z tym, co warto spakować do apteczki pierwszej pomocy. Na ziemi pojawiają się ilustracje związane z apteczką pierwszej pomocy. Zadanie językowe pt „FIRST AID KIT” rozpoczynają uczniowie urodzeni w styczniu, potem Ci uczniowie, których urodziny obchodzone są kolejno w lutym, marcu, kwietniu, itd.., wybierają z galerii „FIRST AID KIT” kolejne ilustracje, prezentują nazwy rzeczy, które powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy, a następnie ich zadanie polega na przeliterowaniu wyrazów. A potem ruszamy już na sam szczyt Piechówki.
30 uczniów z klas 5-7 z naszej szkoły, którzy wędrują w ramach innowacji „z językiem w plecaku – bezpiecznie na szlaku” melduje się na Piechówce (623 m n.p.m.), a po dotarciu na szczyt wracamy do żółtego szlaku, początkowo idziemy za znakami koloru żółtego, a później zgodnie ze znakiem skręcamy w lewo i leśną drogą udajemy się w kierunku Skalicy (624 m n.p.m.).
Tak oto nasi uczniowie w tym samym dniu stają na szczycie dwóch „wysp” Beskidu Wyspowego, ale to nie koniec przygód z językiem angielskim na górskim szlaku. Z Łącka przez Piechówkę (623 m n.p.m.) i Skalicę (624 m n.p.m.) wędrowaliśmy dalej do Zagorzyna, skąd ścieżką pieszo-rowerową dotarliśmy do rynku w Łącku, gdzie przed powrotem autobusem do Starego Sącza, uczniowie mogli zjeść pizzę. W Zagorzynie wykonali jeszcze ostatnie zadania w języku angielskim, tym razem był to quiz wiedzy o Beskidzie Wyspowym, w którym odpowiedzi na pytania można było udzielić poprawnie odczytując informacje z rozłożonych na ziemi mapach „Odkryj Beskid Wyspowy”. Uczniowie ponownie pracowali w swoich zespołach, a najlepiej z tym zadaniem opartym na odczytywaniu informacji z map turystycznych, których dotyczyły pytania w języku angielskim, poradziły sobie dwie drużyny w składzie: Natalia Jop 6b, Weronika Pogwizd 6b, Viktoria Kurzeja 6a, Gabriela Bochenek 6b, Marta Wójcik 6a, Sebastian Grabski 6b, Oliwier Król 5b, Maciej Biel 5a, Jakub Biel 6b oraz Franciszek Marczyk 6b zdobywając punkty konkursowe. Zanim po zejściu ze Skalicy (624 m n.p.m.) wyruszyliśmy z Zagorzyna do Łącka każda z drużyn otrzymała jeszcze fragment mapy okolicy, po której wędrowaliśmy i zadaniem zespołów było przygotowanie opisów tras turystycznych po analizie mapy, które miały zawierać informacje w języku angielskim o tym, jak z Łącka lub okolicznych wsi dotrzeć na beskidzkie „wyspy”, czyli Skalicę lub Piechówkę.
Opisy tras turystycznych zostały zaprezentowane przez wszystkie sześć pięcioosobowych drużyn w języku angielskim na przystrojonym palmą wielkanocną rynku w Łącku. Po podliczeniu punktów wyłonieni zostali laureaci trwającego podczas całej wędrówki konkursu indywidualnego „What to pack into a first aid kit and how to read a map”. I miejsce w punktacji indywidualnej zdobyła Marta Wójcik z klasy 6a , II miejsce Małgorzata Kowal z 6b, III miejsce ex aequo Natalia Jop 6b oraz Artur Zańko z klasy 5a, a wyróżnienia zdobyli Sebastian Grabski z kl. 6b oraz Viktoria Kurzeja z kl. 6a. Gratulujemy laureatom znajomości języka angielskiego i wiedzy turystycznej.
Do Starego Sącza wróciliśmy autobusem z Łącka bogatsi o nową wiedzę turystyczną o Beskidzie Wyspowym, nowe słownictwo w języku angielskim na temat apteczki pierwszej pomocy, warunków pogodowych i odczytywania informacji z map turystycznych (nazwy szczytów, podawanie wysokości, opisywanie trasy na podstawie mapy, oczywiście w języku angielskim). Trzecia wędrówka w ramach realizowanej innowacji z języka angielskiego dobiegła końca, ale przed nami jeszcze kolejne wyprawy połączone z warsztatami na szlaku w języku angielskim. Wszyscy uczestnicy wędrówki pragną podziękować pani Monice Turek-Pelc za niespodziankę na trasie, czyli słodkości oraz napoje przygotowane dla uczestników wycieczki. Bardzo dziękujemy!
Koordynatorzy innowacji (Agnieszka Obrzud, Beata Damasiewicz oraz Maciej Rejowski) zapraszają już teraz wszystkich uczniów, którzy wędrowali w poniedziałek, 14 kwietnia 2025, po Beskidzie Wyspowym do udziału w konkursie z języka angielskiego opartym na zdobytej podczas wędrówki wiedzy, którego regulamin znajdzie się już wkrótce na stronie internetowej naszej szkoły oraz na Facebooku.
zapraszamy do galerii zdjęć