Poranek wita nas błękitnym niebem. 23 uczniów z klas V-VIII wyrusza na szlak, by pod opieką nauczycieli koordynujących realizowaną w roku szkolnym 2024/2025 innowację z języka angielskiego, nie tylko poznawać piękno Beskidu Sądeckiego, ale również doskonalić umiejętność mówienia w języku angielskim. Udajemy się na dworzec kolejowy w Starym Sączu. Naszym celem jest Łomnica Zdrój, gdzie wyruszymy na szlak. Już w pociągu uczniowie otrzymują materiały szkoleniowe, które wkrótce będą bardzo przydatne na szlaku: angielsko-polskie słowniczki oraz zestaw wyrażeń w języku angielskim służących do udzielania rad.
Z Łomnicy rozpoczynamy wędrówkę przez wieś, równolegle ze szlakiem rowerowym, aż do drogi na Jarzębaki. Na dworcu kolejowym uczniowie otrzymują kolejne zadanie – w parach lub grupach trzyosobowych muszą przygotować wskazówki dla początkujących turystów, których rolę odgrywają koordynatorzy innowacji – pani Agnieszka Obrzud, pani Beata Damasiewicz oraz pan Maciej Rejowski. Na przygotowanie wskazówek uczniowie mają pół godziny. Wędrujemy więc przez Łomnicę Zdrój układając w języku angielskim wskazówki o tym, jak przygotować się do wędrówki, by BEZPIECZNIE przemierzać górskie szlaki. A potem z widokiem na jesienne beskidzkie wzgórza uczniowie w języku angielskim udzielają porad „początkującym turystom” i świetnie radzą sobie z językowym zadaniem.
Nasza kilkukilometrowa wędrówka przez Łomnicę Zdrój w słońcu, trwa i znów niespodziewanie na 23 turystów z naszej szkoły z klas V-VIII czeka kolejne językowe zadanie. Tym razem każdy uczeń otrzymuje pasek papieru, na którym odnajduje jedną wskazówkę w języku angielskim dotyczącą bezpiecznego wędrowania, którą trzeba zapamiętać. Po dotarciu na polankę w pobliżu lasu wszyscy stajemy w kole i dzielimy się wskazówkami, które następnie inni uczestnicy wędrówki próbują wyjaśnić w języku polskim. Gdy zadanie zostaje wykonane, pora ruszyć dalej leśną ścieżką w kierunku Jarzębaków.
Wędrując przez Jarzębaki podziwiamy piękne jesienne krajobrazy i rozległe widoki, a wtedy niespodziewanie z nieba spadają pierwsze płatki śniegu. Docieramy do wiaty nad przysiółkiem Banie, a przy wiacie nadchodzi upragniona pora na ognisko. Pragniemy podziękować panu Tadeuszowi Smydzie za przygotowanie dla nas ogniska. Usmażone na ognisku kiełbaski i kromki chleba smakują wszystkim wybornie. Zasłużony odpoczynek w wiacie, a potem zbliża się pora na ostatnie językowe zadanie na dzisiejszej wędrówce. Na ławce w wiacie turystycznej zaczynają pojawiać się tajemnicze ilustracje z napisem Hiking Tips. Już za chwilę wszystko stanie się jasne…
Tym razem uczniowie otrzymują kolejne wskazówki w języku angielskim związane z bezpieczeństwem na szlaku. Po zapoznaniu się z nimi, każdy zespół musi odszukać ilustrację pasującą do wskazówki. Wszystkim udaje się wykonać zadanie, a potem podczas pracy nad plakatem, uczniowie starają się zapamiętać treść zawartą w turystycznych poradach, by podczas prezentacji móc ją przedstawić w języku angielskim, a potem wyjaśnić w języku polskim. Pięknie wykonane plakaty można podziwiać na gazetce szkolnej na dolnym korytarzu. Gdy zadanie zostaje wykonane, przed nami jeszcze tylko ostatnie kilka kilometrów wędrowania żółtym szlakiem, by dotrzeć na dworzec PKP w Piwnicznej. Gdy pokonujemy ostatnie kilometry, na niebie znów pojawia się błękit i zza chmur ponownie wyłania się słońce. Z Piwnicznej pociągiem wracamy do Starego Sącza.
Pierwsza wycieczka w ramach realizowanej w naszej szkole innowacji „Z językiem w plecaku- BEZPIECZNIE na szlaku” dobiega końca, ale to dopiero początek językowych przygód i rozmów o bezpieczeństwie na szlaku w tym roku szkolnym. Wycieczka nie tylko rozwijała umiejętności językowe i turystyczne, ale także integrowała uczniów i promowała aktywny styl życia. Na wszystkich uczestników wycieczki czeka jeszcze zadanie dodatkowe do wykonania polegające na ułożeniu w języku angielskim dowolnej porady związanej z bezpiecznym wędrowaniem, a następnie zapisaniu i zilustrowaniu jej na kartce A4. Z pewnością nasi uczniowie wykażą się kreatywnością i umiejętnościami językowymi.
Zapraszamy do galerii zdjęć