We czwartek, 13 czerwca 2024 roku uczniowie z klas Va, Vb oraz VIa wyruszyli na wycieczkę pociągiem do Piwnicznej, by tam odkrywać nieznane dotąd oblicza góry Kicarz. Deszczowy i mglisty poranek nie pozbawił optymizmu dzielnych turystów z naszej szkoły, którzy wraz z wychowawcami Beatą Damasiewicz, Moniką Turek- Pelc i Małgorzatą Wąchałą, a także Agatą Kurowską oraz Teresą Tokarczyk wyruszyli ku nowym przygodom jakie czekają na wędrujących na górze Kicarz z Piwnicznej.
Idąc wzdłuż Popradu wkrótce dotarli do potężnej bramy witającej turystów napisem „Kicarz”. Te jakże tajemnicze leśne wrota zdobiło wiele kolorowych motyli, a tuż obok bramy znajdowała się wiata turystyczna, która okazała się świetnym schronieniem przed padającym deszczem, a jednocześnie miejscem na pierwsze zadanie pt. „Motyle”, które należało wykonać w parach. Każda para otrzymała zestaw dwudziestu pytań dotyczących siedmiu motyli, które w kapsułach będzie można za chwilę spotkać podczas wędrówki w kierunku ogromnej groty skrywającej przed wędrującymi uczniami kolejne tajemnice.
Zanim jednak grupa ruszyła dalej leśnymi ścieżkami przechodząc przez witające ich leśne wrota, uczniowie pracując w parach musieli wybrać odpowiednie nazwy motyli, których dotyczyły ukryte w pytaniach ciekawostki. Nieodzowną pomocą w poprawnym wykonaniu zadań była tablica edukacyjna o siedmiu gatunkach motyli, która znajdowała się pod wiatą turystyczną. I tak rozpoczęła się pierwsza przyrodnicza przygoda, bo obok każdej z ciekawostek na przygotowanej przez wychowawców karcie zadań znajdowały się nazwy trzech motyli i po wnikliwym zapoznaniu się z informacjami ukrytymi na tablicy edukacyjnej, uczniowie mogli z łatwością odszukać poprawną nazwę motyla. Gdy dzielni turyści, którym nie był straszny deszcz wykonali zadanie, nadeszła pora na to, by przekroczyć leśne wrota i wędrując ścieżkami na górę Kicarz spotkać na szlaku siedem gatunków kolorowych motyli w szklanych kapsułach (paź żeglarz, bielinek kapustnik, paź królowej, rusałka pawik, rusałka admirał, czerwończyk dukacik, krasopani hera), o których wiele się dowiedzieli rozwiązując wcześniejsze zadanie w parach.
I tak turystyczna grupa w deszczu dociera do kolejnej atrakcji, którą jest potężna grota z olbrzymem Kicarzem wydrążonym w skale trzymającym worek pełen złota. Wszyscy poznali legendę o skarbie Kicarza, a potem deszcz niespodziewanie ustaje i dzielni turyści wędrując najpierw wzdłuż Popradu, wkroczyli na kolejne leśne ścieżki przez kolejną drewnianą bramę i znów znaleźli się w pięknym lesie, by wybierając zieloną trasę spacerową numer 3 wędrować przez urokliwy las, przez drewniane mostki aż do platformy widokowej, skąd rozpościerał się niezwykle malowniczy skąpany we mgłach pejzaż na Dolinę Popradu. Powędrowali dalej, by na skrzyżowaniu turystycznych ścieżek zostać zaproszonym przez wychowawców do kolejnego zadania. Tym razem każdy uczeń otrzymał siedem kolorowych zdjęć motyli i siedem nazw motyli. Uczniowie mieli za zadanie rozpoznać wszystkie motyle, które mogli zobaczyć wcześniej w szklanych kapsułach w pobliżu groty ze skarbem olbrzyma.
Gdy zadanie zostało rozwiązane, nadeszła pora na powrót w kierunku Placu św. Jana Pawła II w Piwnicznej. Deszcz nadal nie padał, więc spacer leśnymi ścieżkami wśród odgłosów śpiewających ptaków, minął bardzo przyjemnie, a potem po dotarciu na Plac św. Jana Pawła II idąc dalej kamienną ścieżką wszyscy mogli spotkać się z „zadumanym wędrowcem”, znajduje się tam bowiem rzeźba św. Jana Pawła II, który spogląda w kierunku gór, z których wracali nasi uczniowie.
W wiacie turystycznej na Placu św. Jana Pawła II była okazja do wspólnego pikniku, choć wszystkim marzył się taki w słońcu na już prawie letnich łąkach na Kicarzu, to i tu wspólne międzyklasowe spotkanie miało wyjątkowy klimat. Po zasłużonym odpoczynku, na dzielnych turystów czekały jeszcze dwa zespołowe zadania, które wymagały sporej kreatywności. Każda grupa losowała ilustrację ukazującą jednego z siedmiu motyli spotkanych na ścieżkach prowadzących na górę Kicarz, a następnie wykorzystując zabrane na piknik kredki, flamastry i pastele rysowała tego samego motyla na ogromnej kartce papieru. Uczniowie okazali się uważnymi obserwatorami i kreatywnymi artystami. Powstała przepiękna galeria gigantycznych motyli z góry Kicarz, która zdobi teraz szkolny korytarz. Drugie zadanie polegało na stworzeniu komiksu opartego na poznanej podczas wędrówki legendzie o olbrzymie Kicarzu. I tu turyści z naszej szkoły wykazali się również kreatynością i świetną współpracą zespołową.
Zanim dzielni turyści wrócili pociągiem do Starego Sącza, wręczono odznaki tym dzielnym turystom, którzy wykazali się największą wiedzą na temat ciekawostek dotyczących motyli z góry Kicarz, Spośród turystów, którzy poprawnie odgadli nazwy siedmiu gatunków motyli spotkanych podczas wędrówki po szlakach prowadzących na górę Kicarz, wylosowano uczniów, którzy otrzymali nagrody-niespodzianki. Wyróżniono również ucznia klasy 6a, Kacpra Mikosa, który przy grocie z legendarnym skarbem z pasją i zaskakującym talentem aktorskim opowiedział legendę o olbrzymie Kicarzu. A potem nadeszła pora na powrót pociągiem do Starego Sącza.
Poznawanie nowych i niezywkle ciekawych miejsc wokół góry Kicarz w Piwnicznej okazało się dla uczniów świetną, inspirującą do kreatywności przygodą, nawet w deszczowy dzień.
Opracowanie: wychowawcy klas Va, Vb, VIa