Against Bullying for a Better Inclusion in Schools to nazwa projektu realizowanego w naszej szkole w ramach programu Erasmus+. Projekt zakłada wypracowanie i wdrożenie działań, dzięki którym młode pokolenie stanie się wrażliwe na problem nękania i prześladowania. Realizatorom projektu najbardziej zależy na zmianie nastawienia dzieci i młodzieży w szkole, a więc życzliwość, pokój, empatia, tolerancja i szacunek dla innych to cechy, które propagują członkowie Klubu Erasmusa uczestniczący w projekcie już od października zeszłego roku.
Pomimo wakacji, uczniowie szkół partnerskich projektu:
– 26 Haziran Ortaokulu w Tokat, w Turcji,
– Istituto Comprensivo Statale Ignazio Buttitta w Bagherii, we Włoszech,
– Scoala Gimnaziala nr 1 w Tirlisua, w Rumunii
– oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, stworzyli plakaty i przesłali zdjęcia przedstawiające ich interpretację przyjaźni z okazji przypadającego 30. lipca Międzynarodowego Dnia Przyjaźni.
Święto to zostało ustanowione w 2011r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ a jego ideą jest przyjaźń między narodami, krajami, kulturami i osobami fizycznymi, która może przyczyniać się do utrzymywania pokoju na świecie.
Wśród plakatów wykonanych przy pomocy narzędzia TIK PosterMyWall widoczne są cytaty oraz definicje przyjaźni. Możemy przeczytać, iż przyjaźń to:
- związek, w którym ważna jest sympatia i troska o drugą osobę;
- dzielenie się swoim życiem z kimś, kto zna nas lepiej niż my sami znamy siebie.
Wśród cytatów pojawiają się słowa z książki Alana Alexandra Milne „Kubuś Puchatek”: „Dzień bez przyjaciela jest jak garnek, w którym nie została ani jedna kropelka miodu”. Uczniowie zauważyli również, iż „przyjaźń to idealna więź pomiędzy nieidealnymi ludźmi”, a także, że „przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać”. Wśród przemyśleń nastolatków pojawia się stwierdzenie, które powinniśmy zapamiętać – aby przyjaźń nie ograniczała się do wstawiania polubień pod postami w mediach społecznościowych.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Przyjaźni uczniowie i nauczyciele Klubu Erasmusa życzą by każdy potrafił być najlepszym przyjacielem dla innych.