W piątek, 3 listopada zakończyły się obchody Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole. Patronat honorowy nad organizowanym przez naszą szkołę projektem kulturoznawczo- językowym „Podróżowanie po Europie” sprawowało Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie. Od września uczniowie pracowali nad prezentacją wybranego przez klasę kraju europejskiego. To był czas pełen fascynujących wydarzeń, konkursów oraz prezentacji przygotowanych przez uczniów. Jednym z wyjątkowych momentów było ogłoszenie i wręczenie nagród dla zwycięzców różnorodnych konkursów językowych.
Wszystko zaczęło się 26 września, kiedy to szkoła rozpoczęła językową podróż po Europie. Klasy losowały kraje, a uczniowie prezentowali je na plakatach, ukazując bogactwo kulturowe poszczególnych regionów. Na korytarzach pojawiały się tajemnicze pytania dotyczące języków, a odpowiedzi trafiały do „językowej skrzyni skarbów”.
Podczas finałowej akademii, na początku której wszyscy zgromadzeni zatopili się w dźwiękach włoskiej piosenki, podkreślającej atmosferę europejskiego święta języków prowadzący przypominali o celu obchodów – promowaniu różnorodności językowej, poznawaniu innych kultur i zachęcaniu do nauki języków obcych. Uczniowie zgromadzeni na sali gimnastycznej znaleźli się niejako na lekcji językowej. Uczyli się nie tylko języków nauczanych w szkole, ale także innych, które można usłyszeć w całej Europie.
„Przenieśliśmy się do londyńskiej kawiarni i dworca kolejowego Victoria Station. Spotkane tam osoby witały się w różnych językach, a my musieliśmy powtórzyć usłyszane zwroty, potem również godziny; zamawialiśmy pizzę, liczyliśmy, witaliśmy się i mówiliśmy, że kogoś kochamy w wielu językach Europy” – wspominają uczestnicy akademii. Wszystko to pokazuje, że znajomość języków jest ważnym narzędziem do nawiązywania nowych znajomości i odkrywania różnic kulturowych.
Przygotowaniem akademii kończącej projekt kulturoznawczo- językowy „Podróżowanie po Europie” w ramach szkolnych obchodów Europejskiego Dnia Języków zajęła się klasa 5a. Ich starannie zaplanowana prezentacja zachwyciła zarówno uczniów jak i nauczycieli. Dzieci zaprezentowały bogactwo języków europejskich, przedstawiając podstawowe zwroty, ciekawostki, oraz tradycje z różnych krajów a Oliwia Węgrzynek pięknie zagrała melodię z filmu Love Story. Akademia była wspaniałą okazją, by uczniowie dowiedzieli się więcej na temat różnorodności językowej Europy, a także nauczyli się kilku przydatnych zwrotów w obcych językach.
Świętując Europejski Dzień Języków uczniowie wszystkich klas przygotowali prace plastyczne, na których pokazali bogactwo kulturowe wylosowanego dla klasy europejskiego kraju. Zaprezentowali ciekawe miejsca, kulturę kraju oraz elementy charakterystyczne dla danego kraju. Dodatkowo na trzech chmurkach umieszczonych na niebie na plakacie przedstawiającym wylosowany kraj słownie zapisywali liczby 1, 2, 3 w języku, w jakim w kraju przedstawionym na wykonanej pracy się mówi, w myśl tematu przewodniego obchodów: Podróżowanie po Europie z liczbami / Travelling across Europe with numbers / Reisen durch Europa mit Zahlen.
Każda klasa wylosowała jeden kraj europejski:
1a – Polskę, 1b – Hiszpanię, 2a – Węgry, 2b – Portugalię, 3a – Niemcy, 3b – Austrię, 4a – Wielką Brytanię, 4b – Szwecję, 5a – Norwegię, 6a – Francję, 6b – Wielką Brytanię, 7a – Danię, 7b – Słowację, a 8a – Węgry.
Konkurs plastyczno-językowy przyniósł ciekawe prace, przedstawiające kulturowe dziedzictwo wylosowanych krajów. 26 września, czyli dokładnie w Europejskim Dniu Języków, na szkolnym korytarzu pojawiła się „językowa skrzynia skarbów”, do której uczniowie mogli wrzucać odpowiedzi na pytania z językowej podróży przez Europę z Larą (The Language Journey across Europe with Lara/ Sprachenreise durch Europa mit Lara), które przez wiele dni umieszczane były przez koordynatorów projektu na szkolnym korytarzu. Osoby, które udzieliły poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania w dwóch turach konkursu również zostali nagrodzeni nagrodami-niespodziankami. Nagrody zostały wręczone przez obecną podczas akademii panią dyrektor Wiolettę Nowak.
Fundatorem nagród głównych w naszym konkursie związanym z językową podróżą po Europie, czyli zniżek na obozy językowe w Polsce ATAS, a także niespodzianek dla wszystkich uczniów nagrodzonych i wyróżnionych jest firma ATAS, która specjalizuje się w turystyce młodzieżowej i językowej. Sponsorami dodatkowych nagród językowych były wydawnictwa językowe Macmillan oraz Pearson Longman.
11 uczniów naszej szkoły, którzy wykazali się największym zaangażowaniem i wiedzą podczas językowej podróży po Europie otrzymało nagrody specjalne w postaci voucherów zniżkowych na obozy językowe w Polsce ATAS. Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się: Katarzyna Oświęcimka, Alex Błaszczyk, Franciszek Śmierciak, Maja Pietrzak, Bartłomiej Stelmach, Marta Wójcik, Małgorzata Kowal, Wiktoria Kostrzeba, Antonia Makowska, Igor Leśniak oraz Kamil Kołodziej.
Dzięki sponsorom uczniowie zostali docenieni za swoje wysiłki w nauce języków obcych. To wyjątkowe wydarzenie promuje naukę języków obcych i zachęca do zrozumienia oraz docenienia różnorodności kulturowej Europy. Niech to będzie inspiracją do dalszej nauki i eksploracji języków oraz kultur naszego kontynentu.
Nagrodzeni w konkursie językowo-plastycznym Counting your way across Europe!/ Zähl dich durch Europa!:
Kategoria I:
Najlepsza prezentacja kraju wylosowanego w poszczególnych klasach:
1a- Cecylia Kaczmarek (Polska)
1b- Justyna Adamczyk (Hiszpania), Julia Lipień (Hiszpania)
2a- Rafał Sztuczka (Węgry), Paweł Adamczyk (Węgry)
2b- Liliana Czajka (Portugalia), Róża Jabłońska (Portugalia)
3a- Lena Tokarczyk (Niemcy), Oliwia Wastag (Niemcy)
3b- Anna Koszyk (Austria), Miłosz Udziela (Austria)
4a- Piotr Zelek (Wielka Brytania), Artur Zańko (Wielka Brytania)
4b- Wojciech Pasiut (Szwecja)
5a- Franciszek Śmierciak (Norwegia), Wiktor Korona (Norwegia)
5b – Jakub Biel (Hiszpania)
6a- Alicja Leśniak (Francja), Martyna Leśniak (Francja)
6b – Katarzyna Oświęcimka (Wielka Brytania), Izabela Pietrzak (Wielka Brytania)
7a- Anna Wajnert (Dania), Piotr Dziedzic (Dania)
7b- Alex Błaszczyk (Słowacja)
8a- Zuzanna Bocheńska (Włochy), Maja Pietrzak (Włochy)
Kategoria II
Najlepsza prezentacja wylosowanego europejskiego kraju na szczeblu szkolnym
Klasy I-III:
I miejsce: Cecylia Kaczmarek 1a (Polska), Justyna Adamczyk 1b (Hiszpania)
II miejsce: Julia Lipień 1b (Hiszpania), Piotr Zelek 4a (Wielka Brytania)
III miejsce: Róża Jabłońska 2b (Portugalia), Wojciech Pasiut 4b (Szwecja)
wyróżnienia:
Rafał Sztuczka 2a (Węgry), Paweł Adamczyk 2a (Węgry)
Klasy IV-VIII:
I miejsce: Katarzyna Oświęcimka 6b (Wielka Brytania), Alex Błaszczyk 7b (Słowacja)
II miejsce: Franciszek Śmierciak 5a (Norwegia), Maja Pietrzak 8a (Włochy)
III miejsce: Bartłomiej Stelmach 8a (Włochy), Jakub Biel 5b (Włochy)
wyróżnienia:
Wiktor Korona 5a (Norwegia), Izabela Pietrzak 6b (Wielka Brytania)
Wyniki konkursu The Language Journey across Europe with Lara/ Sprachenreise durch Europa mit Lara:
1. miejsce – Marta Wójcik 5a, Małgorzata Kowal 5b
2. miejsce – Wiktoria Kostrzeba 7b, Antonia Makowska 5b
3. miejsce – Igor Leśniak 7b
wyróżnienie – Kamil Kołodziej 8a
Podsumowując obchody, prowadzący podkreślili, że języki otwierają drzwi do nowych przyjaźni, kultur i możliwości. Wszystkim uczestnikom gratulowano udziału, a zarazem zachęcano do dalszego rozwijania umiejętności językowych.
Zakończenie akademii stanowiło zaproszenie do kontynuowania językowej podróży i obietnicę spotkania za rok na kolejnych obchodach Europejskiego Dnia Języków. Wspólna podróż uczniów przez różne kultury i języki pozostawiła trwałe wrażenia, podkreślając wartość nauki języków obcych w dzisiejszym globalnym społeczeństwie.
Serdeczne podziękowania dla p. Macieja Rejowskiego i p. Janusza Pasiuta za zapewnienie nagłośnienia podczas akademii.
Koordynatorzy Europejskiego Dnia Języków:
Ewa Komar
Beata Damasiewicz
Agnieszka Obrzud
Zapraszamy do galerii zdjęć