Uczniowie klasy czwartej i piątej projektują znaki odblaskowe.

W wrześniu i październiku, w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”, uczniowie klasy 4 i 5 projektowali i wykonywali znaki odblaskowe. Uczniowie obejrzeli prezentację pt. „Noś odblaski”. Dowiedzieli się, że najbardziej na niebezpieczeństwo na drodze narażone są osoby poruszające się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego osoby takie muszą mieć na sobie elementy odblaskowe widoczne dla innych uczestników ruchu. Dzieci opowiadały o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię i bezpiecznego poruszania się poboczem drogi. Podczas zajęć odbyły się pogadanki na temat korzyści wynikających z noszenia odblasków i kamizelek odblaskowych przez pieszych i przez rowerzystów po zmierzchu. Szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo na drodze są osoby starsze oraz dzieci. Ze szczególnym ryzykiem wiąże się spacerowanie po zmroku oraz w terenie niezabudowanym, w którym często nie ma chodnika, a jedynie wąskie pobocze. W przypadku takich spacerów absolutnie niezbędne są dobrze widoczne odblaski umieszczone na ubraniach. Uczniowie obejrzeli przykładowe znaki i zwrócili uwagę na ich kolorystykę, kształt  i zastosowanie. Następnie rysowali odblaski na kartkach i wykonywali odblaski z różnych materiałów, które zostały umieszczone na plecakach i gazetce szkolnej. W domu dzieci informowały swoich rodziców, dziadków i babcie o tym jak należy zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze po zmierzchu i jaką rolę pełnią elementy odblaskowe.
Opiekun: T. Tokarczyk