Ułatwienia dostępu

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń, które jest zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Święto  w naszym kraju ma ponad 20-letnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.  Wydarzeniu patronuje autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzimy 29 września w rocznicę urodzin pisarki. Każdego roku wiele instytucji i osób (m.in. biblioteki, księgarnie, domy kultury, szkoły, instytucje samorządowe, aktorzy, pisarze) rozpowszechnia ideę głośnego czytania. Nadrzędnym celem akcji  jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a zalet czytania na głos jest mnóstwo, bo zaspokaja ono potrzeby emocjonalne dzieci, wspiera ich rozwój psychiczny, wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację i uczy samodzielnego myślenia. Dzięki głośnemu czytaniu dorosły buduje też silną więź z dzieckiem. Do tej ogólnopolskiej akcji włączyła się również nasza biblioteka, zapraszając do Głośnego Czytania uczniów klasy 4b. W tym dniu w bibliotece nie mogło zabraknąć portretu pisarki i wystawki książek jej autorstwa, jednym słowem biblioteka przybrała odświętny wystrój. Na początku spotkania panie: H. Madziar, M. Koszyk i J. Bochniarz przeczytały „Kozuchę Kłamczuchę”, wzbudzając śmiech i zadowolenie małych słuchaczy. Po krótkiej rozmowie o nauce płynącej z usłyszanej historii, przyszedł czas na głośne czytanie przez czwartoklasistów bajki M. Weber-Malanowskiej „Brat ubogi i brat chciwy”. Wszystkie dzieci czytały ładnie, ale najładniej zaprezentowali się: Eryk Szewczyk, następnie Oliwier Król i Ania Dziedzic, zdobywając koronę i tytuł Mistrza Głośnego Czytania. Mistrz I Eryk dodatkowo został nagrodzony książką o tematyce geograficznej, pozostali „zgarnęli” dyplomy i słodkie upominki. Na koniec trzeba zaznaczyć, że czytanie to nie tylko źródło wiedzy i pretekst do wspólnych rozmów, ale również znakomita rozrywka, o czym mogą powiedzieć uczniowie klasy 4b.

Jak przebiegał konkurs w klasie 2B?

Do biblioteki szkolnej zaproszeni zostali także uczniowie klasy 2B, którzy zaprezentowali swoje umiejętności w pięknym, głośnym czytaniu i tym samym rywalizowali o tytuł Mistrza Głośnego Czytania. Uczniowie biorący udział w konkursie losowali koperty z przygotowanymi fragmentami tekstu. Dla małych czytelników były to fragmenty z serii książek „Wyrazy i zdania do nauki czytania”. Były nerwy, były emocje, ale …wybór został dokonany.

Mistrzowie Głośnego Czytania w klasie 2B to:
Bartłomiej Sikora, Miłosz Rodak, Gabriel Plata

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki do książki, słodycze, plany lekcji  Mistrzowie Głośnego Czytania odebrali pamiątkowe dyplomy i oczywiście ciekawe książki. Mamy nadzieję, że to spotkanie w bibliotece zachęci dzieci do systematycznego czytania, częstych wizyt w szkolnej bibliotece.

Zapraszamy do galerii zdjęć