W piątek, 12 maja 2023 roku uczniowie klasy IVa, IVb oraz Va udali się na wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie pod opieką nauczycieli: Zofii Trzcińskiej, Moniki Turek- Pelc, Beaty Damasiewicz oraz Małgorzaty Wąchała. Uczniowie podróżowali przez baśniowe krainy, a także przekonali się jakie znaczenie ma praca zespołowa i integracja w zespole klasowym.
Zanim wszyscy znaleźliśmy się w Małym Teatrze i weszliśmy do nietypowej sali teatralnej bez rzędów foteli, każdy z nas założył specjalne buty przypominające buty krasnoludków. Wspólnie otworzyliśmy tajemnicze drzwi i weszliśmy ku naszemu zdziwieniu do ogromny szafy, a potem usiedliśmy na podłodze i zostaliśmy zaproszeni do świata teatru. Obejrzeliśmy spektakl teatralny z marionetkami o Małej Syrence, a potem wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji o teatrze lalkowym.
W krainie Soria Moria wszystko było zupełnie inne. Mieliśmy wrażenie, że dotarliśmy do osnutej tajemnicą zimowej krainy. To właśnie tam, w tej niecodziennej krainie uczniowie w trzech zespołach wzięli udział w nietypowej grze zespołowej, która pokazała im, jak ważna jest współpraca. Nauczyli się bowiem podejmować zbiorowe decyzje, by skutecznie wykonać poszczególne zadania, które czekały na nich na trasie spaceru po krainie Soria Moria. Na ekranie pojawiło się również zdjęcie całej grupy, które nagle symbolicznie zamroziła Królowa Śniegu. Aby rozmrozić widziany obraz zespołu klasowego, uczniowie musieli odnaleźć spadające jak płatki śniegu tylko te wyrazy, które mają pozytywne nacechowanie, a wśród nich znalazły się takie słowa jak miłość, tolerancja czy współczucie. Sporym wyzwaniem okazało się wspólne układanie klocków w taki sposób, aby powstał wyraz ‘miłość’.Wspólna wędrówka po krainie Soria Moria uczyła również tego, jakie wartości są ważne w naszym codziennym życiu. Wszyscy byliśmy współodpowiedzialni za losy zadania i dlatego też odnajdywaliśmy siłę drzemiącą we współpracy. Przywracając wiosnę do Krainy Soria Moria, uczniowie poznawali jednocześnie wątki z różnych baśni norweskich i skandynawskich. Ostatecznie, dzięki pracy zespołowej, wszystkim grupom udało się pokonać zło i przywrócić wiosnę w krainie Soria Moria.
A potem w Bajkowym Przedpokoju zrobiło się znów kolorowo i znaleźliśmy się w świecie bajek, ale zanim zaczarowany pociąg Koziołka Matołka przeniósł nas wszystkich do wielobarwnej i fascynującej krainy wyobraźni, już na początku wszyscy wzięli udział w krótkiej lekcji geografii, podczas której należało zaprowadzić bohaterów z różnych baśniowych opowieści do odpowiedniej krainy geograficznej na interaktywnej mapie świata, a wskazówką dla uczniów były flagi państw. Po krótkim oczekiwaniu na pociąg na Dworcu Koziołka Matołka wsiedliśmy do zaczarowanego pociągu i odjechaliśmy do Bajkowego Świata, a zmieniające się obrazy w oknach wagonu pobudzały wyobraźnię podróżujących. Dotarliśmy wreszcie do celu. I tu znów czekało na uczniów zadanie na spostrzegawczość. Aby wejść do Czarodziejskiego Ogrodu pełnego kolorowych kwiatów uczniowie musieli odnaleźć ukryte klucze. Spacer po tajemniczym ogrodzie był idealną okazją do tego, by zrobić sobie wiele pamiątkowych zdjęć w ogromnych kielichach kwiatowych. Weszliśmy też wszyscy do największego z kielichów kwiatowych i tam słuchaliśmy opowieści przewodnika o kwiecie paproci i ludzkich marzeniach. Gdy opuściliśmy Czarodziejski Ogród, dotarliśmy do strefy BAJKI POLSKIEJ, a tam w Antresoli na Pniu każda grupa obejrzała jedną z bajek o Koziołku Matołku czy też o przygodach Baltazara Gąbki. Na koniec czekały na nas zaczarowane kule, ukryte jakby we mgle, a w nich umieszczone były sceny z różnych bajkowych historii. Gdy już poznaliśmy wszystkie ukryte w kulach baśniowe historie, na uczniów czekały zagadki- musieli bowiem odszukać tą kulę, w której ukryta była opowiadana przez przewodnika po Bajkowym Świecie historia.
W przerwach między poszczególnymi atrakcjami był też czas na wspólną zabawę i wspólne rozmowy. Nie zabrakło również czasu na wiele pamiątkowych zdjęć z Koziołkiem Matołkiem.
Zapraszamy do galerii zdjęć