„Idea ochrony Ziemi narodziła się w USA. Z pomysłem obchodzenia Dnia Ziemi wystąpił w 1969 roku na konferencji UNESCO John Mc Connel. Rok później, 21 marca, burmistrz San Francisco Joseph Alioto pierwszy raz ogłosił Dzień Ziemi. Pierwsze obchody Dnia Ziemi odbyły się w 1970 roku. W Polsce tradycja związana z Dniem Ziemi ma krótszą historię, bo to największe ekologiczne święto obchodzimy od 1990 roku – 22 kwietnia. Celem akcji jest promowanie zachowań chroniących środowisko i naszą planetę”.

Również w tym roku ,21 kwietnia, wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego, starsi i ci najmłodsi, obejrzeli program artystyczny propagujący działania ekologiczne, mające uświadomić zagrożenia związane z zanieczyszczeniami środowiska, w którym żyjemy.

Montaż słowno – muzyczny, przygotowała p. Ewa Załubska z klasą 6b w składzie: M. Biel, A. Błaszczyk, M. Bolsęga, Ł. Cieśla, K. Czyżycki, M. Gil, J. Jankowski, A. Janta Lipińska, J. Kamińska, W. Kostrzeba, M. Kowal, W. Król, I. Kurowska, I. Leśniak, Sz. Łacniak, A. Majda, M. Majerska, E. Świątnik, K. Wajnert, S. Zieliński.

Widowisko uatrakcyjniły pomysłowe dekoracje, stroje, a także piosenki, oczywiście o tematyce ekologicznej, w wykonaniu: J. Rucińskiej z 6a, A. Sowińskiej z 6a. W momencie finałowym, wraz z uczennicami klasy 7a, zatańczył zespół Petrus prowadzony przez p. A. Kozik.

Po krótkim wstępie na temat obchodów Dnia Ziemi do obejrzenia programu zaprosiła zebranych J. Kamińska, której przypadła rola prowadzącej. Nagle w sali zabrzmiał poważny anons: ”Proszę wstać, sąd idzie” i rzeczywiście na scenie pojawiła się grupka uczniów, stosownie przebranych, by w majestacie prawa rozstrzygnąć spór: „Chronić, czy niszczyć ropuchy”. Oczywiście zwyciężył zdrowy rozsądek obrońców, którzy zdecydowali, że: „Ropuchę należy objąć ochroną”.

W kolejnej scenie wszyscy znaleźli się w królestwie Surowca Wtórnego, by usłyszeć królewskie obwieszczenie dotyczące właściwej segregacji odpadów, tak ważnej w procesie recyklingu. Jak wyrok dla Planety zabrzmiały słowa:

„Jedna reklamówka plastikowa rozkłada się około 450 lat, butelka plastikowa – 800 lat… a szklanka lub słoik 4000 lat”.

A przecież niektóre odpady można wykorzystać, o czym przekonała M. Biel – znana projektantka mody, prezentując ciekawe kreacje: szkolne, świąteczne, dyskotekowe czy wieczorowe. Wszystkie zostały wykonane z torebek foliowych, papierowych i niepotrzebnych butelek plastikowych.

Kiedy przyszedł czas na deklaracje, z pewnością szczere, na scenie zaroiło się od Przyjaciół Ziemi, którzy nigdy nie wypalają traw, dokarmiają ptaki zimą, oszczędzają wodę i przez swoją lekkomyślność nie niszczą przyrody. Wspomniane wyżej scenki przeplatały pięknie wykonane ekologiczne piosenki.

Na zakończenie szkolnych obchodów Święta Ziemi wystąpił żywiołowy „zielony” Zespól Taneczny „Petrus”, a publiczność podziękowała artystom gromkimi brawami .

Miejmy nadzieję, że mądry przekaz uświadomił wszystkim słuchaczom, że muszą budować czystą i zdrową Ziemię.

Ty człowieku: „Mądry bądź,dbaj o przyrodę, czyste lasy, czystą wodę.

Świat zatruty jest popsuty, co się może skończyć tak:

gra skończona, świat przeprasza, szans na życie tutaj brak”

Ewa Załubska

zapraszamy do galerii zdjęć wykonanych przez Kamilę Majerską z klasy 8c przy pomocy sprzętu zakupionego z ramach programu Laboratoria Przyszłości

obejrzyj przedstawienie z okazji Dnia Ziemi – filmowała Emilia Ziemba z klasy 8c przy pomocy sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości