Dbamy o zdrowie

Trudny okres pandemii jeszcze bardziej uświadomił nam wszystkim, jak ważne jest zdrowie. Tracąc je, tracimy prawie wszystko: nasze życie, marzenia, plany, dążenia…

W trosce o zdrowie bardzo ważne są: profilaktyka, zdrowy styl życia i unikanie zagrożeń.

Wdrażanie zdrowego stylu życia i nabywanie umiejętności odpowiedniego dbania o nie, to główne cele organizowanych przez Liderów Promocji Zdrowia Gminnych Dni Zdrowia.

20 marca 2023 r. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy „Jesteś tym, co jesz”, dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych Gminy Stary Sącz. Konkurs obejmował następującą tematykę:

– Zasady zdrowego stylu życia.

– Rola żywienia w wieku dorastania.

– Zasady racjonalnego odżywiania się.

– Piramida zdrowego żywienia i stylu życia.

– Budowa układu pokarmowego.

– Rola witamin w organizmie człowieka.

– Rola wody w organizmie.

– Świadomość szkodliwości spożywania cukrów w różnych postaciach.

– Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka.

– Utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

– Zaburzenia odżywiania.

– Higiena i choroby układu pokarmowego.

– Profilaktyka chorób cywilizacyjnych.

Wyróżnieni uczniowie zostaną nagrodzeni w dniu 28.04.2023 r. w czasie gminnych obchodów Światowego Dnia Zdrowia.

Małgorzata Koszyk, Barbara Kożuch