|
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego |
|
Już po raz XXI obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem tego święta jest promowanie głośnego czytania dzieci i dzieciom. Od dawna dobrze wiemy, że czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. W końcu to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania stał się w tym roku szkolnym 2022/2023 okazją do uhonorowania autorki, która decyzją Sejmu RP została Patronem Roku 2022. Mowa oczywiście o Marii Konopnickiej, której 180. rocznica urodzin minęła w bieżącym roku. Wystrój biblioteki wzbudzał ogromne zainteresowanie, nawiązywał do baśni „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. W małym lesie, pod pieńkami roiło się od krasnoludków. Obok nich przygotowane koperty z fragmentami baśni oraz mała wystawa książek autorstwa Marii Konopnickiej. Do tak przygotowanej biblioteki zaproszono uczniów klas pierwszych. Radość była ogromna, gdyż po raz pierwszy odwiedzili bibliotekę i to jeszcze z tak niecodzienną dekoracją. Uśmiech na twarzach małych czytelników pojawił się w chwili, gdy panie wychowawczynie – Wanda Kowalczyk, Jolanta Korona-Olchawa, zastępca dyrektora Joanna Pabian-Rams oraz bibliotekarka Halina Madziar odczytywały fragmenty baśni, wierszy Marii Konopnickiej. Wiersz „Stefek Burczymucha” z uśmiechem na twarzy recytowały same dzieci.
Inną formą obchodów święta był konkurs pięknego, głośnego czytania przeprowadzony wśród uczniów klas 3A, 4A, 4B, 6B. Wszyscy uczniowie zaprezentowali się świetnie, dlatego wybór jednego najlepszego był bardzo trudny. Komisje postanowiły przyznać tytuły „Mistrz Głośnego Czytania ”w kolejnych klasach następującym uczniom:
Kl.3A: Hanna Gajda
Kl.4A: Oliwia Węgrzynek, wyróżnienie Viktoria Kurzeja, Zuzanna Majoch
Kl.4B: Michalina Zielonka, Sebastian Grabski
Kl. 6B: Martyna Karwala
Życzymy wszystkim czytelnikom - najmłodszym i tym starszym – ciekawych spotkań z książką, częstych wizyt w bibliotece i powtórzmy raz jeszcze za naszą noblistką Wisławą Szymborską, że: „Czytanie to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”.