"Giganci", czyli legendy wyczynu w niedzielę na Bonawenturze 2017-02-19
Finałowy blok pokazów, w którym udział wezmą zaproszeni goście specjalni. Tytułowi "Giganci" czyli osoby mające na koncie wybitne osiągnięcia w swoich dziedzinach przybliżający nam historyczne dokonania, które na trwałe zapisały sie złotymi zgłoskami w historii sportu czy polskiego i światowego eksploratorstwa. Himalaiści Krzysztof Wielicki i Walek Fiut, kajakarz z legendarnego krakowskiego "Bystrza" Tomasz Jakubiec i nasza olimpijska nadzieja, mistrz wspinaczki Marcin Dzieński.
nd2. "Giganci" (blok specjalny, od 17.00)
cena za moduł nd2: 25 zł (za wszystkie cztery pokazy)
Walenty Fiut. "Migawki z Himalajów i Karakorum"
Walenty Fiut – polski taternik, alpinista i himalaista. Jeden z czołowych polskich wspinaczy w złotym okresie polskiego himalaizmu. Pierwszy Sądeczanin, któremu udało się wejść na ośmiotysięcznik.
Był uczestnikiem pierwszego polskiego przejścia zimowego północnej ściany Grandes Jorasses drogą przez Całun w 1977 r. (wraz z Janem Wolfem). Uczestniczył w czteroosobowej wyprawie (Andrzej Czok, Janusz Skorek, Jan Wolf), która w dniach 1-4 marca 1978 roku dokonała pierwszego polskiego zimowego przejścia północnej ściany Eigeru. Uczestnik historycznej wyprawy na Mount Everest w 1980 roku, która zakończyła się pierwszym zimowym wejściem na najwyższy szczyt Ziemi.
Wraz z Krzysztofem Wielickim, Andrzejem Czokiem i Krzysztofem Pankiewiczem dokonał też szybkiego wejścia na Pik Komunizma i innych wejść w Pamirze. Ma na swoim koncie liczne wejścia na szczyty andyjskie w Peru i Kolumbii, wulkany w Meksyku, siedmiotysięczniki w Hindukuszu afgańskim i pakistańskim, wspinaczki w Kaszmirze i Gharwalu w Indiach, działalność w Himalajach Nepalu, a także różne drogi w Kaukazie.
Podczas prelekcji "Migawki z Himalajów i Karakorum" usłyszymy relacje z 3 wypraw: Mount Everest - 8848 m n.p.m. (zima 1980), Broad Peak - 8051 m n.p.m (lato 1984) oraz Lhotse - 8516 m n.p.m. (lato 1985, 1987).
Tomasz Jakubiec "O wyczynach Bystrzaków. Kajakiem przez życie"
Tomasz (Tomanek) Jakubiec - członek (od 1988 r) i b. prezes Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej Bystrze. Organizator i kierownik wyprawy Bystrza „Do źródeł Nilu ‘93” – pierwsze spłynięcie 100 km rzeki Rukarary, uznawanej za źródłową Nilu. Kierownik wyprawy „Colorado 94”. Organizator wyprawy do najgłębszego kanionu świata „Colca Canyon 2002”, Uczestnik wyprawy „Himalaya 2003” –pierwsze polskie spłynięcie rzeki Duth Kosi. Uczestnik obchodów 25-lecia pokonania Canyonu Colca organizowanych przez legendarną polską wyprawę Canoandes (Peru 2006). Organizator wyjazdów do Stanów Zjednoczonych (1998, 2008), Nepalu (2009). Uczestnik wyprawy „Grand Canyon Colorado 2013” – pierwsza polska wyprawa kajakowa do Wielkiego Kanionu.
Obecnie Honorowy Członek i opiekun archiwum klubu Bystrze, prelegent i popularyzator dokonań klubu.
Tomanek opowie o najważniejszych osiągnięciach kajakarzy z Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej "Bystrze", którzy w myśl niepisanej zasady "żeby jechać tam ,gdzie nas jeszcze nie było, a najlepiej żeby nikogo dotąd nie było" dokonali wielu dziewiczych spływów i trwale zapisali się w dziejach światowej eksploracji. Zaprezentuje nam również film w reż. Jerzego Porębskiego "Kajakiem przez życie" , do powstania którego wydatnie sie przyczynił (jako pomysłodawcą i główny jałmużnik).
Krzysztof Wielicki "Mój wybór"
Krzysztof Wielicki (ur. 1950) to legenda polskiego i światowego himalaizmu. Piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Autor trzech pierwszych wejść zimowych na szczyty ośmiotysięczne i znakomitych przejść solowych. Pierwszy himalaista, który z bazy wszedł na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby. Laureat wielu nagród i prestiżowych wyróżnień za wybitne osiągnięcia dla polskiego i światowego alpinizmu.
"Krzysztof Wielicki – mój wybór" to pierwsza (dwutomowa) książka, która tak szczegółowo przedstawia zarówno górski dorobek wybitnego polskiego himalaisty jak i biograficzne konteksty życiowych decyzji i równocześnie tytuł wyczekiwanego pokazu podczas finałowego bloku "Giganci" na festiwalu Bonawentura.
Wielicki opowie o dzieciństwie, czasie studiów i początkach górskiej pasji. Dalej poprowadzi nas klasyczną i fascynującą drogą swojej kariery od lat siedemdziesiątych XX wieku. Zaczynie od wspinania latem i zimą w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze, Hindukuszu, aby wreszcie udać się w góry najwyższe. Przygotujmy sie na niezwykłą opowieść o zimowym zdobyciu Mount Everestu, Kangchenjungi i Lhotse oraz o bezprecedensowym „wbiegnięciu” na Broad Peak. Zapewne nie pominie dramatycznego zmagania sie z legendarną południową ścianą Lhotse oraz potyczek z mityczną K2.
Marcin Dzieński "Droga na szczyt"
Marcin Dzieński to aktualny mistrz świata we wspinaczce sportowej na czas. We wrześniu 2016 r, jako pierwszy Polak w historii sięgnął po tytuł mistrza świata w tej dyscyplinie. Sukces tym szczególny, że odniesiony w roku, w którym podjęto historyczną decyzję o włączeniu wspinaczki do programu Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Wspinaczkowa droga Marcina rozpoczęła się od drzewa na przydomowym podwórku, poprowadziła przez Europę, Azję i Amerykę, aż po paryską słynną halę Bercy, gdzie wybiegł na 15 metrową ścianę w czasie rekordu życiowego 5,86 s. Podczas swojej prelekcji opowie, co się wydarzyło w trakcie jego kariery na drodze do Tokio: poznamy Perskiego Leoparda, Czeskiego Olbrzyma, będziemy jeść konserwy i bawić się na bankietach, spać w krzakach i 5-cio gwiazdkowych hotelach, zagubimy się w Chinach, zakochamy w Kaukazie, uratujemy w Alpach...
Marcin Dzieński kontynuuje polskie sukcesy wspinaczkowe, kilkukrotnie wygrywał zawody pucharu świata i jest jednym z najpoważniejszych kandydatów do historycznego, pierwszego olimpijskiego złota w tej dyscyplinie.
Portal bonawentura.org zastrzega sobie prawo redukcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwe lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca taką opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną.
This "free sharing" of initomarfon seems too good to be true. Like communism. http://nafcjsfvtm.com [url=http://qziesjicnca.com]qziesjicnca[/url] [link=http://otjfaxxdvh.com]otjfaxxdvh[/link]