Konkurs slajdów podróżniczych - sobota cz. II 2017-02-26
Jak co roku przez całą sobotę będziemy zwiedzać świat uczestnicząc w pokazach podróżniczych. Co roku staramy się żeby ułożyć z nich jak najbardziej ciekawe i różnorodne zestawy, pokazując różne regiony geograficzne i różne style podróżowania. Widzowie festiwalu Bonawentura corocznie wybierają najlepszy/najciekawszy pokaz.
Blok S2 składa się z pięciu pokazów. Rozpocznie się o godz. 17.00. Bilet wstępu kosztuje 25 zł.
Starosądeczanin Maciek Dobrowolski i Nowosądeczanin Marcin Ogorzałek przejechali motocyklami trasę z Europy po granice z Chinami, legendarnym Jedwabnym Szlakiem prowadzącym przez drugie co do wielkości góry na świecie - Pamir. Wyjazd miał miejsce w sierpniu 2016 przejechali 14 000 km odwiedzając kraje Azji Centralnej. Opowiedzą nam o swojej pasji do motocykli oraz tym co zobaczyli i jakich ludzi poznaliśmy w czasie swojej podróży.
Katarzyna Mazurkiewicz lubi opowiadać o świecie i ludziach podczas wypraw i pokazów slajdów. Tym razem poznamy stare karawanowe szlaki wiodące do leżącego w Himalajach dawnego królestwa Zanskar. Pustynne, kolorowe góry, malownicze wioski, świat kultury tybetańskiej a nade wszystko serdeczni ludzie sprawiają, że chętnie się tam powraca, również zimą, kiedy zasypane śniegiem przełęcze są niedostępne. Jedyna możliwość dotarcia do wiosek w głębi gór to wędrówka po zamarzniętej rzece Zanskar. Mimo wszechobecnego mrozu do dziś bardzo ciepło wspomina spotkania z ludźmi i parujące czarki z tybetańską herbatą.
Tomasz Siuda opowie nam o swojej Amazońskiej wyprawie śladami Arkadego Fiedlera, którą zorganizował między innymi z Arkadym Fiedlerem synem Arkadego Fiedlera. Razem spędzili ponad miesiąc w dżungli pośród dzikich zwierząt, żyjąc w rytmie natury. Była tam też z nimi książka napisana przez Arkadego Fiedlera oczywiście, którą Tomek Siuda od dzieciństwa nosi w głowie, a czasem w plecaku szukając jej bohaterów i przygód w świecie realnym.
Marcin Jakub Korzonek opowie o swojej niebanalnej wyprawie rowerowej, której celem było przejechanie Polski w linii prostej z południa na północ wzdłuż linii prostej. Żeby to osiągnąć potrzebny był specjalny rower typu fatbike, na olbrzymich oponach o szerokości prawie 12 cm (4,6") oraz ponton z wiosłami i dmuchane koło do pokonywania przeszkód wodnych. Na wyznaczonej trasie przejazdu znajdowało się 11 rzek, 11 jezior, lasy, pola, bagna i tereny podmokłe. Najtrudniejszymi do pokonania były bagna przy Starej Noteci, odkrywkowa kopalnia Węgla Brunatnego w Kleczewie i ... pola orne w poprzek trasy. Przejechanie 760 km zajęło mu 19 dni.
Anna Jaklewicz przez dziewięć miesięcy w samotnej podróży po Indonezji pokonała tysiące kilometrów i odwiedziła dziesiątki wysp. Wyprawa zawiodła ją na odległe archipelagi i w rejony zamieszkałe przez grupy etniczne o unikatowych zwyczajach. Pokaz pozwoli nam przyjrzeć się bliżej kilku z nich. Poznamy m.in. bissu – tzw. piątą płeć czyli androgenicznych szamanów z grupy etnicznej Bugis. U Toradżów, górali z Celebesu, przyjrzymy się niezwykłym pogrzebom organizowanym nawet kilka lat po śmierci, odwiedzimy targ bawołów, świętych zwierząt, i .... wiele innych.
Bilety na festiwal kupisz TUTAJ