Repozytorium Uniwersytetu Rzeszowskiego

Witamy w Repozytorium UR - cyfrowym archiwum rejestrującym dorobek naukowy i dydaktyczny środowiska akademickiego UR.

W repozytorium przechowywane są oraz udostępniane różnego rodzaju materiały naukowe i dydaktyczne (artykuły, monografie, czasopisma, materiały konferencyjne, raporty, rozprawy doktorskie). Dostęp do wszystkich materiałów zgromadzonych w repozytorium jest otwarty, a archiwizowanie publikacji odbywa się samodzielnie przez pracowników i doktorantów Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Jeśli jesteś pracownikiem lub doktorantem UR i chcesz dodać własne publikacje ZAREJESTRUJ się w serwisie i postępuj zgodnie z instrukcją. Jeżeli zamierzasz jedynie przeglądać materiały skorzystaj z wyszukiwarki lub indeksu u góry strony, albo przejrzyj zbiory wyszczególnione poniżej.

 

Ostatnio nadesłane materiały

Pozycja
Imagining the Anthropocene Future: Body and Environment in Speculative Fiction of Selected North American Indigenous Female Writers
(Uniwersytet Rzeszowski, 2023-02-08) Wieczorek Paula
Głównym celem rozprawy było zwrócenie uwagi na sposób, w jaki współczesne północnoamerykańskie pisarki pochodzenia indiańskiego przedstawiają w swojej prozie spekulatywnej przyszłość i zagrożenia, jakie niesie ze sobą ludzka działalność w epoce Antropocenu. W rozprawie przeanalizowano powieści z gatunków, dla których charakterystyczne jest przedstawienie wizji przyszłości, mieszczących się w gatunku określanym jako proza spekulatywna. Materiał do analizy stanowią: Moons of Palmares (1997) i Resistance (2013) autorstwa Zainab Amadahy, Trail of Lightning (2018) autorstwa Rebecci Roanhorse, Oracles (2004) Melissy Tantaquidgeon Zobel, The Marrow Thieves (2017) Cherie Dimaline i Future Home of the Living God (2017) autorstwa Louise Erdrich. W rozprawie zbadano sposób, w jaki wybrane pisarki kwestionują w swoich powieściach dualistyczne myślenie i związaną z nim opozycję natura-kultura. W centrum zainteresowania postawiono sposoby przedstawiania świata poza-ludzkiego oraz kobiecego ciała, a także sposób, w jaki wybrane pisarki przedstawiają relację między kobietami, a światem poza-ludzkim. W dysertacji opisano, w jaki sposób wybrane autorki zestawiają zachodnie nauki z naukami rdzennych Amerykanów i omówiono sposób, w jaki autorki reprezentują ich znaczenie dla zrównoważonego rozwoju.
Pozycja
Ocena układu wewnątrzwydzielniczego i wybranych biomarkerów metabolizmu u pacjentów narażonych na prenatalną ekspozycję na alkohol
(Uniwersytet Rzeszowski, 2023-01-27) Domin Agnieszka
Spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD) łączy istnienie dysfunkcji fizycznych (niedoboru wysokości i masy ciała, małogłowia, dysmorfii) oraz zaburzeń w rozwoju poznawczym i społecznym. Celem pracy była popularyzacja wiedzy o FASD i problemach somatycznych tych pacjentów. Grupa badana liczyła 64 dzieci w wieku 5 miesięcy-16,5 lat, grupa kontrolna - 23 dzieci. Stwierdzono znaczny odsetek niskorosłości i niskiej masy urodzeniowej (SGA) co wymaga monitorowania pod kątem zaburzeń wzrastania i dojrzewania oraz prowadzenia dokładnej diagnostyki różnicowej. Wykazano znaczny odsetek dzieci (zwłaszcza z SGA) z niedoborem witaminy D. Niedobór wzrostu w grupie SGA wynosił 35,29%. Dodatkowe problemy to insulinooporność i dyslipidemia. Częściej także stwierdzano zaburzenia pokwitania. Małogłowie dotyczyło 50,91% pośród badanej grupy dzieci. Częstość współwystępowania niedoboru wysokości i masy ciała wynosiła w całej grupie 25,0%. U dzieci z FAS wysokość ciała < 10 centyla stwierdzono u 73,08%, a poniżej 3 centyla 53,85%. Niższe wartości IGF-1 stwierdzono u dzieci z niższych przedziałów centylowych. Nie wykazano korelacji pomiędzy stężeniem białka Klotho a parametrami gospodarki wapniowo-fosforanowej, IGF-1 czy BMI. Wyższe stężenia białka Klotho stwierdzono w grupie pacjentów z FASD i małogłowiem (różnice nieistotne statystycznie), konieczne są dalsze badania w tym zakresie.
Pozycja
Trend sekularny występowania cukrzycy typu 1 w województwie podkarpackim w latach 2009- 2019
(Uniwersytet Rzeszowski, 2023-01-27) Brzuszek Marta
Cukrzyca typu 1 jest jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób wieku dziecięcego. Na świecie, w Europie, a także w Polsce, liczba zachorowań gwałtownie wzrasta. Średni wskaźnik zapadalności na cukrzycę typu 1 w populacji dzieci i młodzieży do 18. roku życia, w badanych latach 2009- 2019 wynosi 21,2 dzieci/ 100 tys. osób/ rok. Powiaty o najwyższym wskaźniku zapadalności to: strzyżowski, przeworski i łańcucki ( 30/ 100 tys./ rok). Zaobserwowano wzrastającą tendencję wskaźnika zapadalności we wszystkich grupach wiekowych, w szczególności w grupie dzieci w wieku 5-9 i 10- 14 lat. Zapadalność była większa i istotnie zróżnicowana w populacji chłopców w poszczególnych powiatach oraz w grupie dzieci zamieszkujących w mieście. Potwierdzono także istotną statystycznie zależność pomiędzy liczbą zachorowań, a sezonem zachorowania. Najwięcej dzieci zachorowało w październiku i listopadzie, a najmniej w maju i w czerwcu.
Pozycja
Wpływ wybranych metod obróbki termicznej oraz sposobów pakowania na jakość i wartość odżywczą produktów typu „ready to cook” z papryki czerwonej
(Uniwersytet Rzeszowski, 2023-01-23) Hanus Paweł
Celem pracy było określenie wpływu zastosowania różnych metod obróbek termicznych oraz sposobów pakowania do przygotowania produktów typu „ready to cook” z papryki czerwonej na cechy fizyko-chemiczne, w tym zawartość związków biologicznoaktywnych oraz bezpieczeństwo pod względem mikrobiologicznym. Pokrojona papryka została zapakowana w technologii VAC i MAP. Warzywa zapakowane w atmosferze niezmienionej (ATM) oraz niepoddane obróbce termicznej stanowiły próbę kontrolną. Materiał po zapakowaniu poddano gotowaniu, obróbce termicznej sous vide, a także mikrofalowaniu. Jakość mikrobiologiczną warzyw przechowywanych w temperaturze 4°C oceniano przez 24 dniu w interwałach 3 dniowych począwszy od dnia, w którym przeprowadzono obróbkę termiczną do 24 dnia, na podstawie ogólnej liczby drobnoustrojów tlenowych, liczby bakterii z rodziny Enterobacteriaceae oraz liczby pleśni i drożdży. Profil drobnoustrojów występujący w badanych produktach analizowano przy użyciu spektrometrii masowej MALDI-TOF. W ramach oceny właściwości fizykochemicznych uwzględniono: barwę, profil tekstury, zawartość suchej masy, spektrum wybranych sacharydów (zawartość glukozy, fruktozy i sacharozy), potencjał antyoksydacyjny oraz profil i zawartość wybranych związków biologicznie czynnych. Poddanie owocników papryki czerwonej obróbce termicznej metodą sous vide o odpowiednich parametrach pozwala na wytworzenie funkcjonalnych produktów kulinarnych o zadawalającej wartości odżywczej oraz bezpiecznych pod względem mikrobiologicznym, w czasie przechowywania przez określony czas.
Pozycja
Standards for safe use of medicinal products following the pattern of the distribution system for medicinal products in Japan
(Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2021-12) Bróż Oskar
Standardy bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych są dostosowane do systemu ochrony zdrowia, który ze względu na ograniczenia finansowe jest efektem kompromisów. Jedną z możliwości realizacji konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia jest określenie zasad dystrybucji produktów leczniczych. Model funkcjonowania aptek ogólnodostępnych powinien uwzględniać poziom rozwoju technicznego, kulturowego i wiedzy pacjentów/konsumentów o produktach leczniczych. Publikacja jest próbą odnalezienia elementów możliwych do implementacji w celu podwyższenia standardów dla procesu dystrybucji produktów leczniczych w Polsce.